Kundaklanan Aile

Kundaklanan Aile

Kundaklanan aileyi görmezden geldiler

YANGINDA HAYATINI KAYBEDEN ÇOCUKLARKundaklanan aileyi görmezden geldiler

Aile fertlerini 1984 yılındaki kundaklamada yitiren Aynur Satır, anma töreninde isyan etti:

 

YANGINDAN SONRA BİZİ ZİYARET ETMEDİNİZ. 35 YIL TAZİYEDE BULUNMADINIZ

ALMANYA'NIN Duisburg kentinde tarihler 26 Ağustos 1984'ü gösterdiğinde Satır ailesinin oturduğu ev ateşe verildi. Yangında Ferdane Satır (40), Çiğdem Satır (7), Ümit Satır (5), Songül Satır (4), Zeliha Satır Turhan (18), Rasim Turhan (19) ve 2.5 aylık olan Tarık Turhan yaşamını yitirdi. Kundaklamanın üzerinden geçen 39 yıl sonra ölenleri anmak için kundaklanan eve anma levhası asıldı.

YALNIZ BAŞIMIZA KALDIK
BELEDİYE tarafından düzenlenen törende Satır ailesinin hayatta kalan kızlarından Aynur Satır konuştu. Satır, "Annem ve dört kardeşim kundaklamada öldü. Biz ise korkularımız ve fiziksel yaralanmalarımızla baş başa kalakaldık. Yangının ertesinde dönemin Duisburg Büyükşehir Belediye Başkanı Josef Krings ve NRW İçişleri Bakanı Schnoor bizi değil, yardım eden Alman komşuyu ziyaret etti" dedi.

DUVARDA GAMALI HAÇ VARDI
SATIR, 35 yıl boyunca kimsenin taziyelerini sunmak için yanlarına gelmediğini söyledi. Evin duvarına gamalı haç çizildiği tespit edilmesine rağmen polis, ırkçı motifi hemen reddetmişti. SPD'li Belediye Başkanı Josef Krings, ırkçılığın gündeme getirilmesi üzerine "Olmayan bir sağcı radikali mezardan çıkarmayacağım" demişti. Olay apartmandaki bir Yugoslav'a yıkılmak istenmiş, birkaç ay gözaltında tutulmuştu.

Cengiz Parlayan/29.8.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın