Korona aşı panığı

Korona aşı panığı

Ölümcül yan etkileri olduğu öne sürülen AstraZeneca aşısı

AstraZeneca paniğiAstraZeneca paniği

Almanya'da AstraZeneca aşısı yaptıran 9 kişinin hayatını kaybetmesi büyük bir karmaşaya neden oldu. Aşının 60 yaş üstü kişilerde kullanılması tavsiyesinde bulunuldu.

Ölümcül yan etkileri olduğu öne sürülen AstraZeneca aşısının kanı pıhtılaştırdığı gerekçesiyle pek çok ülke kullanımına ara vermişti.

Almanya'da ise Daimi Aşı Komisyonunun (StiKo), aşıyı olan 31 kişide kan pıhtısı oluşmasıyla 9'unun öldüğünü açıklaması hükümeti harekete geçirdi. Hükümet, StiKo'nun aşının sadece 60 yaş üzerine uygulanması tavsiyesini hatırlattı.
Kamuoyunda AstraZeneca aşısına olan güvenin kaybolduğu iddialarına ilişkin Merkel, "Aşılara güvenebilmeliyiz. Güven, her şüphenin üzerine gidilmesiyle oluşur. Bundan federal ve eyalet hükümetleri sorumludur. StiKo'nun aşıyla ilgili değerlendirmelerinde bahsettiği yan etkiler bazı vakalarda nadir olarak var ancak göz ardı edilemez" paylaşımında bulundu.

ÖTE YANDA

Alman televizyon kanalı RTL'nin sorularını yanıtlayan Şahin,eldeki aşıların tümünün kullanılması ve aşıların ikinci doz için stok yapılmaması çağrısı yaptı.

Şahin, "Eldeki bütün aşılar, her hafta yeni aşıların sevk edileceği güvencesi ile uygulanmalı" dedi.

Şahin, yeterince aşının sevk edilmemesi nedeniyle aşıların ikinci dozunun vurulmasının ertelenmesinin küçük bir ihtimal olduğunu belirtti.

YAZ UYARISI

DW Türkçe'nin haberine göre; Ortağı olan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) menşeili ilaç tröstü Pfizer ile birlikte 65 ülkeye aşı gönderen BioNTech'in kurucusu Uğur Şahin, gelecek hafta ve aylardaki en büyük zorluğun enfeksiyon sayılarını olabildiğince düşük tutmak olduğunu söyledi.

Şahin, "Ne yazık ki Almanya ve Avrupa'da enfeksiyon sayıları o kadar artmış durumda ki, artık yeni kısıtlamaların yürürlüğe girmesini bekleyemeyecek noktadayız" dedi.

(TÜRKİYE'DE YERLİ AŞI ÜRETİLİYOR.)

Haber;SabahAvrupa.Derleyen;YeniyurtHaber./1.04.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın