Komşu'nun zoruna bak!

Komşu'nun zoruna bak!

Kiryakos Miçotakis'in aylar öncesinde Girit'te kara sularının

GİRİT'İN DOĞUSUNDA KARA SULARIMIZI...650

Türkiye ile Yunanistan istikşafi görüşmeler için yeniden masaya otururken Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'tan skandal bir açıklama geldi.

Dendias,ülkesinin Girit Adası'nın doğusunda kara sularını genişletmeyi planladığını söyledi.

Girit adasının doğusu Türkiye ile Libya'nın yetki alanına giriyor.

Dendias,Yunanistan'ın İyon Denizi'nde kara sularının genişletilmesini öngören yasa tasarısının tartışıldığı Parlamentoda konuştu.

Başbakan Kiryakos Miçotakis'in aylar öncesinde Girit'te kara sularının genişle tilmesi konusunda görüş belirttiğini anımsatan Dendias, “Ve tabii ki Girit, Girit’in doğu tarafını da kapsıyor. Girit’in doğusunda da kara sularımızı genişletmeyi planlıyoruz.” dedi.

Ana muhalefet Radikal Sol Parti (SYRİZA) Sözcüsü Yorgos Katruggalos'un, Yunanistan ve Türkiye arasında yeniden başlatılması kararlaştırılan istikşafi görüşmelerde hangi meselelerin ele alınacağı ve ülkenin kara sularının genişletilmesi konusunda Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığının farklı görüşler dile getirdiği yönündeki eleştirilerini de yanıtlayan Dendias, şunları aktardı;
Başbakan'n belirlediği politikanın dışında bir çizgi izlenmesi mümkün değil. Yunanistan’ın hiçbir başbakanı kara suları meselesini müzakere etmez çünkü egemenlik meselesidir ve müzakere konusu değildir.”

“Sınırdaş ülkelerden herhangi biriyle anlaşmalı olarak sınırlandırılmamıştır”
Dendias, Yunanistan’ın kara sularını genişletmesi konusunda sınırdaş ülkeler ile müzakere etmek zorunda olmadığını iddia ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:
Ülkenin (Yunanistan) kıta sahanlığı konusundaki tezi, Maniatis kanunu ile ifade edilmektedir. Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) meselesine gelince, belirtilen kıta sahanlığı üzerindeki belirli bölgede olay gerçek. Sınırdaş ülkelerden herhangi biriyle anlaşmalı olarak sınırlandırılmamıştır."

KONUŞMASINA DEVAM DA...

İTALYA,ARNAVUTLUK

"Komşu ülkeler, hakkımızı uygulamamızı anlayışla karşılıyor. İtalya, Yunanistan'ın kara sularını genişleteceğini biliyordu ve bu, "Yunanistan'ın İtalya ile müzakere ettiği" anlamına gelmez. Arnavutluk'un da Yunanistan'a sormadan, hakkını bütünüyle kullandığı gibi.

Yunanistan, Ege'de karasularını 6 milden 12 mile çıkarmaya çalışıyor.

BU KOMŞUYA BİRİLERİ DANIŞMANLIK YAPSA,FAYDALI OLUR.

GİRİT ADASI'NDA,BUNCA TÜRK  MİMARI,İZLERİNİ YOK ETTİLER. (yhy)

Kaynak; İHA /Derleyen;YeniyurtHaber.19.01.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın