Kiralar Elyakiyor

Kiralar Elyakiyor

Uzmanlar, yeterince konut olmaması, yüksek maliyetler nedeniyle yeni inşaatların

ALMANYA'DA EV,DAİRE KİRALARI

Kiralar el yakıyor

Almanya'da enflasyon, doğalgaz ve elektrik fiyatlarının astronomik şekilde artmasına neden olurken, kiralardaki artış da durdurulamıyor. Sadece başkent Berlin'de kiralar yüzde 16.7 arttı.

Konut kredisi faizlerinin rekor seviyeye ulaştığı Almanya'da kiralar hızla artıyor. Konut satışlarının neredeyse durma noktasına geldiği ülkede özellikle Berlin, Hamburg, Frankfurt, Köln, Düsseldorf, Münih ve Leipzig'de kiralar ortalamanın çok üzerinde artış gösterdi. Bu şehirlerde 2021 yılındaki artış ortalama yüzde 3.7 olarak belirlenirken, 2022 yılında kira artışı oranı yüzde 6.7'ye yükseldi.

FAİZLER SATIŞA ENGEL
Uzmanlar, yeterince konut olmaması, yüksek maliyetler nedeniyle yeni inşaatların durması ve yüksek faizlerin mevcut satışları frenlemesi, krizi giderek büyütüyor. Yeni konutların inşa edilmemesi ise, piyasadaki konutların azlığı nedeniyle kira fiyatlarını artırıyor. En yüksek artış, yüzde 16.7 ile Berlin'de kaydedildi. Berlin'e 86 bin insan göç ederken, inşası tamamlanan yeni konut sayısı ise 17 binde kaldı.

PROJELER İPTAL EDİLİYOR
Eski kiracı olup da uygun kiralarda oturanların başka bir eve taşınmaya çekindiklerine dikkat çeken uzmanlar, "Birçok şirket yeni inşaat işine girmediği gibi, mevcut projeler de iptal ediliyor. Bu da konut krizini derinleştiriyor" dedi. Kira artışı Leipzig'de yüzde 11.1, Köln'de yüzde 8.4, Hamburg'da yüzde 6.8, Düsseldorf'ta yüzde 5.3, Münih'te ise yüzde 5 olarak açıklandı. Frankfurt'ta ise ortalama artış yaklaşık yüzde 2 oldu.
TEMMUZDA REKOR ARTIŞ
Enflasyon Almanya'da nispeten düşüşe geçmeye başlamış olsa bile, kiralar özellikle nüfusu 100 binin üzerinde olan şehirlerde yükselmeye devam etti. 80 şehrin 69'unda kiralar temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre artarak rekor seviyeye ulaştı. Kiraların ortalama olarak yüzde 5 arttığı Münih en pahalı şehir oldu. Metrekare fiyatın 20.12 euro olduğu Münih'i 17.61 euro ile başkent Berlin, 16.86 euro ile Frankfurt takip etti.

Tevfik Kara/ Mustafa Akbaba/12.8.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın