Kiliseyi Bassalar

Kiliseyi Bassalar

Alman Federal Meclisi'ne Müslümanlara yönelik ırkçılıK

KİLİSENİZİ BASSALAR HOŞUNUZA GİDERMİ?Kilisenizi bassalar hoşunuza gider mi

Müslümanlara dönük ırkçılığı Federal Meclis'e taşıyan Christine Buchholz, cami dışında bir ibadethaneye baskının tahayyül bile edilemeyeceğini söyledi.

ALKIŞLAR BAYAN CHRİSTİNE!..

Alman Federal Meclisi'ne Müslümanlara yönelik ırkçılık ve ayrımcılıkla ilgili verdiği önergesiyle gündeme gelen Sol Parti Milletvekili Christine Buchholz,Türk basınına konuştu.

Buchholz, Almanya'da son yıllarda İslam ve Müslümanlara yönelik ırkçı şiddetin arttığını ifade etti ve, "Usulsüzlük iddiasıyla Berlin'deki camiye yapılan baskın kabul edilemez. Ülkede başka hiçbir ibadethaneye bu şekilde baskını tahayyül bile edemezsiniz" diye konuştu.

FAŞİST AfD KÖRÜKLÜYOR
İSLÂM ve Müslümanlara yönelik ırkçı şiddetin artmasında aşırı sağcı parti AfD'nin rol oynadığını söyleyen Buchholz, "Thilo Sarrazin'in Müslümanlara yönelik tezleri sonrasında oluşan atmosferle birlikte AfD devreye girdi. AfD'nin dünyaya bakış açısı İslam ve göç karşıtlığı tezinden ibaret. Müslümanlara karşı sürekli kışkırtıcı açıklamalar yapıyor, toplumu bölmek ve İslam karşıtlığını toplumun merkezine çekmek istiyorlar" dedi.

KATKILARI GÖRÜLMÜYOR
BİR kısım Alman medyasının da toplumda Müslüman karşıtlığının oluşmasında rol oynadığını ifade eden Sol Partili vekil, "Önyargılar medya diliyle yaygınlaştı ve toplumda yer edindi. Medyada İslam sürekli olarak şiddet, kadına baskı ve terörle bir arada anılıyor. Müslümanların ülkeye katkısı ve kendi içlerindeki çeşitliliği yansıtılmıyor" açıklamasında bulundu.
GERÇEK RAKAM DAHA YÜKSEK OLMALI
ALMANYA'da her gün Müslümanlara yönelik üç suçun kayıtlara geçtiğini belirten Buchholz, "Bu bazen camiye saldırı, bazen dini temsilciye yönelik hakaret veya tehdit olabiliyor. Günlük yaşamda birçok mağdur da uğradığı hakaret veya ayrımcılıktan dolayı şikâyetine sonuç alamayacağını düşündüğü için polise gitmiyor. İstatistiklere yansımayan rakamlar çok daha büyük. Müslümanlara yönelik ırkçılık, ciddi bir toplumsal sorun" şeklinde yorumlarda bulundu.

ALMANYA'DA RUTİN HALİNE GELEN, POLİZEİ (DEBATE)ALIŞTIĞIMIZ POLİSYE OLAYLARI.

DAHA ÖNCELERİDE BİR ÇOK DEFA YAŞANMIŞTI. İŞTE BUNLARDAN BİRİSİ...

MÜSLÜMANLARA İKİ GÜNDE BİR SALDIRI OLUYOR!

Sol Parti, Federal Meclis'e, “Müslümanlara sokakta saldırıyorlar. Camiler tehdit altında, önlem alın!” diye önerge sundu. Ancak,Meclis önergeyi reddetti.

Müslümanlara iki günde bir saldırı

Demokrasi ve eşitlik söz konusu olduğunda pabucu kimseye bırakmayan Almanya'da Federal Meclis'e, 'Müslüman karşıtı ırkçılık ve ayrımcılık' konulu önerge sunuldu. Önergede, dini cemaatlere yönelik eşitsizliğin ortadan kaldırılması, camilerin güvenliğinin artırılması, İslam konusunda manevi danışmanlık ve sosyal hizmetler ile diğer dinlerle eşit görülme gibi talepler yer aldı.
İKİ GÜNDE BİR SALDIRI OLUYOR
ÖNERGEYİ Sol Parti sundu ve Müslümanlara yönelik eşitsizliğin kaldırılması için adım atılmasını istedi. Önerge üzerinde konuşan Sol Partili milletvekili Christine Buchholz, "Almanya'da her iki günde bir camiye saldırı yapılıyor. Müslümanlara karşı yapılan suçlar gün geçtikçe şiddet içermekte. Bu gelişmeler alarm verici. Almanya'da sadece başörtüsü nedeniyle ırkçı saldırılara uğrayanlar var" diye konuştu.
AYRIMCILIĞA(tecrit) UĞRUYORLAR
Almanya'da Müslümanların günlük yaşamda ayrımcılığa uğradığını vurgulayan Buchholz, "Türk ya da Arap isimli birisi ev bulmakta, iş bulmakta sorun yaşıyor. Bu durum, özellikle başörtülü kadınlar için de geçerli. Kimse inancından dolayı dezavantajlı durumda olmamalı. Hükümetten, eyaletlerle beraber Müslüman dini cemaatlerin devletçe tanınmasını, yasada reform yapılmasını ve Müslümanlara ilave danışmanlık hizmetleri verilmesini talep ediyoruz" dedi. 
KİLİSEYE BASKIN HAYAL BİLE EDİLEMEZ
SALDIRI ve eşitsizliğe örnekler veren Buchholz, "Gross Gerau'da bir kadın sırf başörtüsü taktığı için saldırıya uğradı, kimse yardım etmedi. Wolfsburg'da bir imam iki haftada bir ölüm tehdidi almaya devam ediyor. Aşırı sağcı teröristler Müslümanlara karşı nefreti kendileri için itici bir güç olarak görüyor. AfD'liler kışkırtıyor. Berlin'deki camiye namaz kılındığı esnada botlarıyla ve köpeklerle girildi. Dini kurumlar üzerinde potansiyel suçlu algısı oluşturulmak isteniyor. Oysa papazlık yapan bir dostum bana yanlış bir müracaat nedeniyle kiliseye böyle bir baskının hayal bile edilemeyeceğini söyledi" diye konuştu,yorumlarda bulundu

Murat Tosun/Berlin.Alican Sakaoğlu. München.25.01.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın