Katlıyama teşebbüs

Katlıyama teşebbüs

Din derslerine yeni uygulamalar(Haber en altta)

KATLIYAMI CEMAAT ÖNLEDİKatliamı cemaat önledi

İkindi namazını bekledi, cemaat namaza durunca cami girişine bıçak gizledi.

Katliama hazırlanan Almanı cemaat kıskıvrak yakaladı. Polis, üçüncü aramadan sonra geldi.

GİRİŞE BIÇAK GİZLEMİŞ
Almanya'nın Dortmund şehrine bağlı Scharnhorst'taki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Ayasofya Camisi, katliamın eşiğinden döndü.

Önceki gün ikindi namazı saatinde, 35 yaşlarındaki faşist Alman, caminin giriş kapısı önünde duran banka bıçak gizledi. Şapkanın altına bırakılan bıçağı, cemaat namazdan çıkarken gördü ve yöneticilere haber verdi.

3. ARAMADAN SONRA GELDİLER
POLİSİ durumdan haberdar eden yöneticiler, güvenlik kamerası kayıtlarını incelemeye aldı. Yöneticiler, katliama hazırlanan saldırganı tespit edince yeniden polisi aradı. O sırada saldırgan cami önünde belirdi. Cemaat harekete geçip saldırganı cami avlusunda yakaladı. Bu kez polis, "Saldırganı yakaladık" diye arandı. Saldırgan gelen polise teslim edildi.
KİLİSE VEYA SİNAGOG OLSA FARKLI OLURDU
Bölgede yaşayan Türkler, "Polis, söz konusu cami olduğunda bu tür ihbarları hafife alıyor. Kilise veya sinagogdan üç kez telefon açılmış olsaydı yine aynı hızla mı olay yerine ulaşırlardı. Ortada bir katliam planı var. Polis aranıyor, ancak güvenlik kamerası kayıtları incelendikten ve 3. arama yapıldıktan sonra polis camiye ulaşıyor. Bu büyük bir skandal" dedi.

ALMAN POLİSİ DE ON YARGILI DAVRANIYOR

ÖTE YANDA,DİNÎ DERSLERDE YENİLİKLERDİTİB yeniden masada

DİTİB YENİDEN MASADA

İslâm din dersi müfredatından dışlanan DİTİB, NRW'de yeniden belirleyici oldu.

Kalıcı komisyona dahil edilen DİTİB,eyalet ile sözleşme imzaladı.

Almanya'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (NRW), İslam din dersi için komisyon kurdu. Komisyona daha önce dışlanan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) de dahil edildi.

BURDADA ÖN YARGILI DAVRANİYORLAR!

DİTİB'in üyeliği "Türk hükümetinin güdümünde" iddiasıyla bir süre önce dondurulmuştu. Komisyona bu kez Almanya Müslümanları Merkez Konseyi (ZMD) alınmadı.
SÖZLEŞME İMZALANDI
NRW Okul Bakanı Yvonne Gebauer, "2012'den beri İslam din dersi için geçici danışma kurulu bulunuyordu. Kurulun yerini kalıcı komisyon alıyor. Derslerin düzenlenmesi için sözleşme imzaladık" dedi.

Komisyonda, Fas Cemaati İttifakı, Boşnaklar İslam Topluluğu,NRW İslam Cemaati, İslam- Arnavut Merkezleri Birliği ve İslam Kültür Merkezleri Birliği yer alıyor. 

Cengiz Pralayan.Derleyen;YeniyurtHaber.19.05.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın