Kapatın Kapıları

Kapatın Kapıları

Kapatın kapıları kış geliyor

KAPILARI KAPALI TUTUN,BATTANİYELERİ DE...
Kapatın kapıları kış geliyor

Enerji krizi ile boğuşan Avrupa, kış öncesi tasarruf için her türlü yola başvuruyor. Kampanyalar düzenleniyor, halka, "Kapıları kapalı tutun, kalın battaniyeler alın" gibi çağrılar yapılıyor.

Almanya'da enerji fiyatlarının rekor seviyelere çıkması, Rusya'nın Kuzey Akım 1 doğalgaz boru hattındaki gaz akışını kesmesi, ülkede sıkı tedbirleri beraberinde getirdi. Kışı nasıl atlatacaklarını düşünen eyaletler ile kentler halkı tasarruf konusunda bilinçlendirme kampanyalarına yöneldi. Kampanyalarda, kış aylarında tüm oda kapılarının kapalı tutulması çağrısı yapıldı.

DUŞ BAŞLIĞI UYARISI BİLE VAR
Ülkede nüfusu en kalabalık olan Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (NRW) İmar Bakanlığı ile Tüketici Merkezi'nin, ısınma maliyetinin düşürülmesi amacıyla başlattığı kampanyada, "Her zaman oda kapılarını kapalı tutun. Evde olmadığınız anlarda ve odayı havalandırma sırasında kaloriferi kapatın. Buzdolabınızın ısısını doğru ayarlayın. Ekonomik duş başlığı kullanın. Çamaşırınızı düşük sıcaklıkta yıkayın" dedi.

DÜŞÜK GELİRLİNİN DURUMU ZOR
NRW İmar Bakanı Ina Scharrenbach, "Vatandaşlar artan fiyatlara katlanmak zorunda kalacak. Öngörülebilir gelecekte bu maliyet daha da yükselecek. Soğuk aylar geliyor ve bu kampanya ile tasarruf için basit ipuçları veriyoruz" ifadesini kullandı.

Tüketici Merkezi'nden Wolfgang Schuldzinski ise artan enerji fiyatlarının tüm kiracıları, özellikle de düşük gelirli haneleri etkileyeceğini vurguladı.
KALIN BATTANİYE ALIN
Alman gayrimenkul devi LEG'nin Başkanı Lars von Lackum, dairelerinde kalorifer sıcaklığını düşüreceklerini, bu nedenle kiracılarının daha kalın yün battaniye ile kazağa ihtiyaç duyabileceği açıklaması yapmıştı. LEG Başkanı, "Kiracılar yükselen gaz fiyatları nedeniyle bir ila iki aylık kira kadar ek masraf ödemek zorunda kalacak. Ülke çapında kiracıların yüzde 20'sine yakını artan maliyetleri karşılayamayacağını tahmin ediyoruz" öngörüsünde de bulunmuştu.

DALGA DALGA YAYILIYOR
ENERJİ tasarrufuna yönelik kampanyalara pek çok şehir de katıldı. Belediyeler, öncelikle kışın oda sıcaklığının 19 dereceye düşürülmesini istiyor. Bu yönde yoğun bilgilendirme çalışması yapılıyor. Kamu kurumlarında sadece çalışılan odaların ısıtılması ifade ediliyor. Basılan el ilanları, asılan afişler ve sosyal medyadan bilgilendirmelerle tasarruf konusunda bilinç oluşturulmaya çalışılıyor.
HAVUZLARA ENERJİ KİLİDİ
HOLLANDA'da, enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle 200 yüzme havuzu yıl sonundan önce kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Hollanda Olimpiyat Komitesi ve Spor Federasyonu yaptığı yazılı açıklamada, enerji fiyatlarındaki artışın spor dünyası için büyük bir tehdit olduğu, en çok etkilenenlerin halka açık yüzme havuzları ve buz pateni pistleri olacağını belirtti. Federasyon, "Ülkede 637 halka açık yüzme havuzundan 200'ü aşılamaz mali sorunlar nedeniyle kapanabilir" dedi.
PROJELER BİR BİR DURDURULUYOR
RUSYA-Ukrayna savaşı ve enerji faturaları ile kontrolden çıkan inşaat maliyetleri nedeniyle, Almanya'da inşaat sektörü durma noktasına geldi. Sektörde büyük bir belirsizlik yaşanırken, birçok inşaat projesi durduruldu. Gayrimenkul devleri, projelerini askıya alırken, inşaat maliyetleri ve faiz oranlarındaki artış nedeniyle daha önce arsa alanlar arsalarını geri vermeye başladı. İnşaat sektöründe siparişlerin reel olarak yüzde 13 düştüğü, konut inşaatında da yüzde 18'lik düşüş yaşandığı belirtildi.

BİZE GÖRE ABARTILI HABER;ARAŞTIRDIK,ALMAN MEDYASINDA  BÖYLE BİR HABER YOK! (yHy)

ALMANYA BAŞBAKAN'I "BU ENERJI KRİZİNİ ATLATIRIZ" DEDI 

Fatih Yılamz/Cengiz Parlayan.YeniyurtHaber/10.9.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın