Kanada'da Yeni Mezarlıklar

Kanada'da Yeni Mezarlıklar

Kanada'da dehşetin izleri

KANADA'DA DEHŞETİN İZLERİKanada’da dehşetin izleri: 93 çocuk mezarı daha bulundu

Kanada'nın Saskatchewan eyaletinin kuzeyindeki eski bir yatılı kilise okulunda 14'ü bebeğe ait olabilecek 93 çocuk mezarı tespit edildi.

English River First Nation Yerli Bölgesi Şefi Jenny Wolverine, dün, basına yaptığı açıklamada, 1860'ta yapılan Beauval Kızılderili (evler)Konut Okulunda yeri tarayan radarın, çocuklara ait olduğu düşünülen 93 mezar tespit ettiğini, bunlardan 14'ünün bebeklere ait olabileceğini söyledi.

Wolverine, daha fazla mezar bulunmasından endişe ettiklerini ve "ulaştıkları mezar yerlerinin yürek parçalayıcı ve yıkıcı" olduğunu belirterek "Bu nihai bir rakam değil. Daha fazlasının olması yürek parçalayıcı." dedi.

Halk arasında anlatılan hikayelere dayanan aramalara dair Wolverine, "Ne bulacağımızdan emin değildik. Ancak evlerine bir daha dönmeyen öğrencilere yönelik muameleyle ilgili nesiller boyunca paylaşılan hikayeleri biliyorduk." ifadelerini kullandı.

Wolverine, okulun kapanmış olmasına rağmen kültür, dil ve can kaybıyla etkilerinin hala devam ettiğini kaydetti.

16 topluluğun bundan etkilendiğine işaret eden Wolverine, keşiflerin "uzun ve zor" bir yolculuğun ilk adımı olduğunu ve bu süreçte kaynaklara ihtiyaçlara duymaları nedeniyle Saskatchewan eyaletini bu çalışmalara destek olmaya çağırdı.

YERLİ TOPLULUKLARA KARŞI "BÜTÜNCÜL BİR YAKLAŞIMA" İHTİYAÇ VAR

Wolverine, yerli topluluklara karşı "bütüncül bir yaklaşıma" ihtiyacın olduğunu belirterek fiziki ve psikolojik iyileşme sürecinde hükümetlerin destek olabileceğine işaret etti.

Kanada ve Saskatchewan'a seslerini duymalarını ve tarihin asla tekerrür etmemesini sağlamak için yerli topluluklara yaklaşımlarındaki yanlış düşünceyi kabul etmeleri çağrısından bulunan Wolverine, hükümetlerden "kültürel soykırımı, İlk Milletlerin insandışılaştırılmasını ve geçmişin kadim kültürlerini kabul etmelerini istedi.

Wolverine, siyasi iradeyi kendilerinin bu çağrıların uygulamaya koymaya davet ederken "Üzgün olduğunuzu duyduk. Şimdi bunun için eyleme geçmemiz gerekiyor ve bu da yatılı okullarda kaybettiğimiz çocukları yeniden evlerine kavuşturmaya devam etmek anlamına geliyor." şeklinde konuştu.

MEZAR TESPİT ÇALIŞMALARI 2021'DE BAŞLADI

English River First Nation Yerli Bölgesi, mezar aramalarına Ağustos 2021'de başlamıştı.

Saskatchewan'daki Regina Üniversitesine göre, 1927'de çıkan yangında okuldaki 19 çocuk ve bir öğretmen ölmüştü.

AA/30.8.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın