İyiki Türkler dönüş yapmadı

İyiki Türkler dönüş yapmadı

Köln'de otomobil üreticisi Ford'un yeni tesisinin açılışını

DÜN'NÜN GAST ARBEITERLERİ,BÜGÜN ALMANYA'NIN YERLISI.İyi ki Türkler dönüş yapmadı

Başbakan Scholz, "Misafir işçi" diye tanımlanan Türklerin, Türkiye’ye dönmeyerek ekonomiye ve Almanya'nın kalkınmasına katkı sağladıklarını söyledi.

Köln'de otomobil üreti500cisi Ford'un yeni tesisinin açılışını gerçekleştiren Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Türk işçilerle sohbet etti, Türklerden övgüyle bahsetti.

ALMANYA BAŞBAKANI, BANTA ÇALIŞANLARLA KISA SOHBET EDİYOR.

Scholz konuşmasında, "Meslektaşlarınızdan biri Sami Özberk. Kendisiyle yeni konuşma fırsatım oldu. Babası ve dedesi de Ford'da çalışmış. Neyse ki, çoğu kaldı. Ekonomimizin ve ülkemizin kalkınmasına yardımcı oldular" dedi.
GÖÇMEN,DEDİKLERİ DAVET EDİLMİŞTİ

GÖÇMEN İŞÇİYE İHTİYAÇ VAR
Göçün ilk yıllarında Ford'da Almanya'daki diğer tüm sanayi şirketlerinden daha fazla Türk kökenli insanın istihdam edildiğini belirten Başbakan Scholz, "Uzmanlar bize bugün bile yurtdışından yılda 400 bin kalifiye işçiye ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Entegrasyonun başarılı olması, işbirliğinin gelişmesi için gerekenler burada, Köln'deki Ford'da. Başarılı bir gelecek için bu ruhu canlı tutun" şeklinde konuştu.
ÜRETİM KARARI OLUMLU OLDU
Scholz, Ford'un
yeni yatırım ile elektrikli otomobil için Köln'de tesis açma kararının çok olumlu olduğunu ifade etti. Çok sayıda Türk'ün çalıştığı Ford'un yeni fabrikasında elektrikli otomobil üretimi için prototip çalışmaları sürüyor. Seri üretimine yıl sonunda başlanması planlanıyor. Ford, şu ana kadar Avrupa'daki fabrikalarında elektrikli otomobil üretmemişti.

ALMANYA,İKİNCİ DÜNYA SAVAŞİNDAN SONRA  İKİYE BÖLÜNMÜŞTÜ.
 

BATI(WEST)ALMANYA,DOĞU(DDR) ALMANYA.(Bayrağı sağda)

BUGÜN, OGÜN YÂD EDİLDİ.(Yeniyurt)

BARIŞ ANLAŞMASI,KIRIM,YALTA'DA İMZALANMIŞI

RESİMDE STALIN ve AMERİKAN'NIN DİŞİŞERİ BAKAN

Mustafa Akbaba/İbrahim Taş/14.06.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın