İslam düşmanlığının Bremende

İslam düşmanlığının Bremende

İslam düşmanlığının Bremende yeri yoktur!

İSLÂM DÜŞMANLARININ BEREMEN'DE YERİ YOKTUR!

Bremen Eyalet Hükümeti himayesinde düzenlenen geleneksel Ramazan Bayramı, Eyalet Başbakanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte’nin verdiği resepsiyonla kutlandı.

Kutlama bu yıl, Bremen İslam Şurası ve İslam Federasyonu koordinesinde gerçekleşti. Kentin tarihi Belediye sarayında gerçekleşen resepsiyonda, T.C.Hannover Başkonsolosluğu Muavin konsolos Ezgi Ertan Bayram, Bremerhaven Meclis Başkanı Torsten Von Haaren, belediyede bayram kutlamasını 1998 yılında başlatan dönemin Bremen eyaleti eski başbakanı Dr. Henning Scherf olmak üzere mevcut partilerden senatörler, eyalet milletvekilleri, İslam, Hıristiyan ve yahudi cemaatlerinden başkan ve temsilcileri ile birlikte yönetim,iş ve STK dünyasından çok sayıda davetli yer aldı. Merve Nur Kılınç-Çakır’ın sunduğu etkinlikte yapılan konuşmalarda dünya barışı, birlik ve dostluk mesajları verildi.

MÜSLÜMANLARIN GEÇMIŞ BAYRAMINI KUTLADI
Kuran’ı kerim tilavetinden sonra konuklarını selamlayarak geçmiş bayramlarını kutlayan aynı zamanda Din İşlerinden sorumlu senatör Dr. Bovenschulte, Ramazan ayının anlam ve önemine değinirken, birleştiren, yardımlaşma ve dostluğu pekiştiren dünya çapında 1,9 milyarı, Bremen’de ise 45 bini aşkın Müslümanların kutladığı özel bir ay olduğunu söyledi. Dünya’da yaşanan savaş, terör ve nefret olaylarına değinen başbakan Bovenschulter, Bremen’in uluslararası politikadaki etkisi az da olsa duyarsız kalmadıklarını belirtirken, Bremen ve Almanya genelinde ayrımcılık ve ırkçılığa karşı düzenlenen eylemleri örnek göstererek, " Bremen siyaseti, barış, birlik ve beraberlikten yanadır. Kin, nefret ve İslam düşmanlığının Bremen’de yeri yoktur. Müslüman karşıtı ırkçılığa karşı nasıl bir tavır takınıyorsak, her türlü Yahudi karşıtlığına da karşı çıkıyoruz. İnsan onuruna dayalı demokratik bir toplumun temeli budur. Hepimiz bu konuda net bir duruş sergilemeliyiz. Ayrıca, eyaletimizde uyumu sağlamak için İslam dini cemaatlerine ihtiyacımız var" diye konuştu.

Gülsüm Tan/Hasan Akdoğan /17.4.2024

 

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın