İnsanlar çok yaşıyor,emekli yaşı

İnsanlar çok yaşıyor,emekli yaşı

'Emeklilik yaşı 70'e çıkarılsın

YENİ NESİL ÇOK YAŞIYOR,EMEKLİ YAŞI  70 OLSUN!‘Emeklilik yaşı 70’e çıkarılsın’

Alman Metal ve Elektrik Sanayi İşverenleri Sendikası Başkanı Stefan Wolf, emeklilik yaşının 70'e çıkarılmasını istedi.

Ülkenin en büyük sendikalarından olan Gesamtmetall Başkanı Stefan Wolf, aynı zamanda haftalık çalışma süresinin artırılmasını istedi. Sosyal ve emeklilik fonları üzerinde büyük bir yük oluştuğunu belirten Wolf, "Haliyle insanların daha uzun ve daha çok çalışması gerekecek. Emeklilik yaşı 70'e çıkarılmalı" dedi.
ÖNCE 67'YE ÇIKACAK
Emeklilik yaşının kademeli olarak yükseltilmesi gerektiğini söyleyen Sendika Başkanı Wolf, "Aksi takdirde sistem orta vadede finansal olarak ayakta kalamaz" diye konuştu. Almanya'da emeklilik yaşı 2029 yılına kadar kesinti yapılmadan kademeli olarak 65'ten 67'ye yükseltilecek. Halen haftalık çalışma saati 40. Bunun da 42'ye çıkarılması bekleniyor. 

(İstanbul hatırası,2021)

ÖTE YANDA,ALMAN GENÇLER  YAŞI AİLELERİNDEN UZAKLAŞIYOR.

ALMANYA'da yaşları 15 ila 24 arasında değişen gençlerin üçte birinin (2.6 milyon) ailesi ile yaşamayı bıraktığı açıklandı. Federal İstatistik Dairesi, söz konusu rakamın 10 yıl önce 2.4 milyon olduğunu kaydetti. Evi terk etme yaşı ortalama 19 olarak istatistiklere yansırken, erkek çocukların evi daha geç terk ettiği belirtildi. Öte yandan, aynı yaş grubunda çocuk sahibi olan gençlerin oranının önemli ölçüde azaldığı belirtildi. 

Fatih Yılmaz/Metehan Sakaoğlu/03.08.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın