İnsan olarak iğreniyorum

İnsan olarak iğreniyorum

Barenboim, "Çok sayıda masumun ölüp yaralanmasına,

İNSAN OLAN BUNLARI YAPMAZ!İnsan olarak iğreniyorum

Üniversitelerde Filistin yanlısı gösterilerin yasaklanmasını açık mektupla eleştirdiği için lince uğrayan profesörden tarihi bir cevap geldi: "Masum insanların öldürülmesinden iğreniyorum"

Filistin'e destek veren bildiriyi imzalayıp yasağı savunanları sert sözlerle eleştiren Prof. Michael Barenboim, Filistin'i savunanların lince maruz kaldığına dikkat çekerek, "İnsan hakları anlaşılan, Filistinliler hariç, herkes için geçerli. Mektubu iki nedenden ötürü imzaladım. Bir, öğrencilerin protesto hakkı var. İki, protestoların içeriğine katılıyorum. Son aylarda Gazze'ye ve şimdi de Refah'a karşı düzenlenen saldırılara karşıyım" dedi.
BÖLGE İMHA EDİLDİ
Barenboim, "Çok sayıda masumun ölüp yaralanmasına, insanların aç kalmasına ve insanların yaşayamayacağı şekilde tüm bir bölgenin imha edilmesine dönük protestolara katılıyorum. Binlerce çocuk öldürüldü. Bütün bunlar beni rahatsız ediyor. Bir yandan 'Fikir özgürlüğü var' derken, diğer yandan da öğrenciler bazı konuları gündeme getirince 'Bu fazla ileriye gidiyor' demeyi anlayamıyorum" diye konuştu.


FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜNDE 'AMA' OLMAZ
Barenboim, "Fikir özgürlüğünü destekliyoruz, ama" şeklinde cümleyi kabul edemeyeceğini söyledi, "Bu saçma. 'Ama' olamaz. Ya özgürlük var ya da yok" dedi. Barenboim, "Beni en çok rahatsız eden, Filistin hariç bunun her şey için geçerli olması. Filistin hakkında konuşmadığı sürece, fikir özgürlüğü herkes için geçerli" diye konuştu. Barenboim, kendisinin de Yahudi olduğunu söyledi.
SANAYİLEŞMİŞ ÖLÜMLER
Michael Barenboim, "İnsan haklarına inanan birisiyim. Uluslararası hukuka saygı gösteren ve saygı gösterilmesini bekleyen biriyim. Toplu şekilde öylesine masum insanların öldürülmesini, hele hele bu sanayileşmiş ölçüde, görmek istemiyorum. Ben bir insanım. Ve insan olarak bundan iğreniyorum" diye konuştu. Barenboim, İsrail'i eleştirmenin de büyük sorunları beraberinde getirdiğine dikkat çekti.

ÖTE YANDA, ALMAN MEDYASINDA

AÇIK MEKTUBA,AÇIK LİNÇ

Açık mektuba açık linç

Profesörler açık mektup yazınca ve gösterileri engelleyen üniversite yönetimini sert dille eleştirince, lince maruz kaldı. Basın, mektuba imza atanları linç etti

Filistin'e destek veren bildiriyi imzalayan aydınlar, İsrail'i eleştirip Filistin'e destek veren öğrencilere sahip çıkınca, siyasiler ve Alman basını tarafından "Yahudi düşmanı" ilan edildi. Lince maruz kalan profesörler, Bild gazetesinin fotoğraflarını basmasıyla açık açık hedef gösterildi.;

MEKTUBU KİMLER İMZALADI?
Açık mektubu Berlin Hür Üniversitesi, Humboldt Üniversitesi, Teknik Üniversite, Barenboim-Said Akademisi, Hertie School, HWR Berlin, Bard College Berlin, Berlin Sanat Üniversitesi, Potsdam Üniversitesi ve Charite Berlin gibi değişik üniversitelerin profesörleri imzalamıştı.

İsmail Erel/ Alican Yeniyurt/15.5.2024

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın