İftar sofrasında

İftar sofrasında

Irkçılık failleri hesap vermeli

IFTAR SOFRASINDA BİR ARAYA  GELDİLERIrkçılık failleri hesap vermeli

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği tarafından düzenlenen iftara Almanya'da yaşayan Türklerin yanı sıra farklı dinlerin mensupları da katıldı. İftarda ırkçılıkla mücadeleye dikkat çekilirken, birlik ve beraberlik mesajı verildi

ELÇİLİKTE İFTAR VERDİ
Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine verdiği iftarda ırkçı saldırılara değindi. Son 50 yılda Almanya'da 75 civarında Türk'ün aşırı sağcı, ırkçı ve İslam düşmanlığından kaynaklanan saldırılarda öldüğünü hatırlatan Şen, Alman güvenlik ve kolluk makamlarına çağrıda bulundu ve saldırıların açıklığa kavuşturulmasını istedi.
HER YÖNÜYLE AÇIĞA KAVUŞMALI
Büyükelçi Şen, "Bu saldırıların her yönüyle açıklığa kavuşturulması ve bütün suçluların, azmettiricilerin, destekçilerinin adalet önünde hesap vermelerini kendi içlerindeki hata ve eksiklikleri gidermelerini de kuvvetle talep ediyoruz" dedi. Şen, her türlü ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadelede Alman makamlarıyla işbirliğine hazır olunduğunu, ilave adımlar beklediklerini söyledi.


TEKRAR TEKRAR DUYMAK İSTİYORUZ
ŞEN, İslam'ın ve Müslümanların Almanya'nın ve Almanya toplumunun değerli bir parçası olduğu sözünü, bu ülkedeki bütün demokratik liderlerden, kurumlardan ve siyasi partilerden tekrar tekrar duymak istediklerini belirtti. Büyükelçi, çifte vatandaşlık hakkı konusunda ise "Federal Hükümetin bu yöndeki çabalarını takdir ediyor, yeni yasanın oluşturulup yürürlüğe girmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi. 
ACILAR SON BULSUN
Kalplerin ve düşüncelerin, yoğun saldırı altındaki Gazze'deki Filistinlilerle beraber olduğunu belirten Şen, "Şu anda dahi yüz binlercesi gıda, temiz su, sağlık hizmetleri gibi temel ihtiyaçlarını, güvenli bir ortamda karşılayabilmekten çok uzaklar. Bu acıların bir an önce son bulması, hiç değilse kutsal ramazan ayı vesilesiyle Gazze'de ateşkes sağlanması ümidimizi koruyor, bölgede barışın hâkim olması için çabalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

İlyay Oğuz Sakaoğlu/18.3.2024

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın