Hedefimiz önce AP sonra genel seçimler...

Hedefimiz önce AP sonra genel seçimler...

DAVA olarak biz bunu etik bulmuyoruz.

HEDEFİMİZ,BAŞARILI OLMAK ve DAVİMİZİ TANİTMAK

DAVA Partisi 1'inci sıradan milletvekilli adayı olan Zingal; Birçok siyasi parti, yabancı asıllıları seçim malzemesi olarak kullandı.

DAVA olarak biz bunu etik bulmuyoruz. Şimdiye kadar siyasi olarak temsil edilmediklerini hisseden tüm etnik, dini azınlıklar ve insanlara kapımız sonuna kadar açık. İnsanların uykuda olduğu zamanlarda eğer dava adamı ayaktaysa, o dava başarıya ulaşıyor. Başaracağız. Hedefimiz önce AP seçimleri sonra federal seçimler.


FRANKFURT/Almanya'daki Türkler öncülüğünde kurulan DAVA Partisi'nin 5 milyon oy potansiyeli olduğu konuşuluyor. Konuyu değerlendiren partinin Genel Başkan Yardımcısı Fatih Zingal, mevcut partilerde yeterince temsil edilmedikleri için yola çıktıklarını söyledi ve ekledi: “Hedefimiz önce AP seçimleri ardından federal seçimlere katılmak". Almanya’da yaşayan Türklerin öncülüğünde kurulan DAVA (Demokratische Allianz für Vielfalt und Aufbruch-Çok Çeşitlilik ve Uyanış için Demokratik İttifak) Partisi, 9 Haziran’da Avrupa Parlamentosu (AP), ardından da 2025’te yapılacak olan federal seçimlere katılmaya hazırlanıyor. Partinin ilk sandık sınavı, AP seçimleri olacak. Bu seçime Almanya’daki katılım oranının yüzde 50 olması bekleniyor. Almanya’nın vatandaşlığa yeni kabul edeceği göçmen kökenlilerle birlikte yaklaşık 5 milyon yeni oy potansiyeli bulunması, ülkede panik havasına neden oluyor. DAVA Genel Başkan Yardımcısı Fatih Zingal, haziran ayındaki AP seçimlerine katılacaklarını ifade ederek, “AP seçimlerine katılmak istiyorsanız ya parti olacaksınız ya da siyasi oluşum. Bu nedenle DAVA, partiye alternatif bir seçenek olarak siyasi oluşum statüsünde kuruldu. AK Parti ile siyasi herhangi bir bağımız yok. Alman yasalarına göre kurulmuş olan siyasi bir oluşumuz. Siyasi Parti Yasası’na göre de parti olmak için ilk adımı attık. Almanya’da büyük bir siyasi boşluk olduğunu gördük. Mevcut partilerde vatandaşlarımız yeterince temsil edilemiyor. Bu durumdan uzun yıllardır mutsuz olan insanlarımız siyasi arayış içerisindeydi. 10 sene Sosyal Demokrat Parti’de görevliydim. Siyaset yapma noktasında yetersiz kaldığını gördük. Dolayısıyla böyle bir siyasi oluşumu kurduk. Bugüne kadar temsil edilmediklerini hissedenleri, temsil sıfatına kavuşturmak istiyoruz. Parlamentodaki siyasetçiler bizim sesimizi duyurmuyorlar. Bunun için yola çıktık” diye konuştu.

BÜYÜK SORUMLULUK TAŞIYORUZ

Partinin kurucularının büyük çoğunun Türk olduğunu, ancak tüm azınlıklara açık bir siyasi oluşum kurduklarını ifade eden Zingal, şunları kaydetti: “AP seçimlerinde baraj söz konusu değil. Dolayısıyla az oyla vekil çıkarma imkanımız var. Yine de çok yoğun çalışmamız gerekiyor. Gerçekten de, kendimize bu yükü yüklenmek ve başarabilmek için çok fazla güç ve enerji harcamak gerekiyor. Bu az uyku ile de bağlantılı. Yorucu olabilir, ama aynı zamanda motivasyon veriyor. Burada öncü bir çalışma yaptığımızın ve hareketimizin orta ve uzun vadede Almanya’da önemli bir siyasi aktör haline geleceğinin farkındayım. Bu iddia yüksek olsa da bizi motive ediyor. Daha önce kendini temsil edilmemiş hisseden insanların çıkarlarını savunacak olmak, insana büyük bir güç veriyor. Arkadaşlarımız çok iyi çalıştı. Düğünlerde imzalar toplandı, derneklerde, arkadaş çevresinde ve evlerde imzalar toplandı. Birkaç hafta içinde, gerçekten 11.000 resmi olarak onaylanmış imza toplamayı başardık. Bunları mart ayının başlarında Federal Seçim Direktörlüğü’ne sunduk. Bu süreçte ne kadar büyük bir sorumluluk taşıdığımızı ve omuzlarımızda ne büyük bir yük olduğunu sürekli olarak farkındayım. Bu insanları asla hayal kırıklığına uğratmak istemiyorum ve onların sesi olacağım.

İTTİFAK SİNYALİ VERDİ
"DAVA uzun vadeli bir siyasi proje, şu anda öncü çalışmaları yapıyoruz" diyen Zingal, "2024 Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılma kararını, paskalya bayramında Federal Seçim Direktörlüğü’nün toplantısında aldık. Bu, resmi olarak seçim kampanyamızın başladığı anlamına geliyor. Medyadan da büyük ilgi gördük. Röportaj, haber, televizyon çekimi kimin hangi talebi olduysa hepsine cevap verdik. Bu büyük medya ilgisini çok olumlu karşılıyoruz çünkü böyle bir tanınırlık seviyesine 10 milyon avroluk bir reklam bütçesiyle bile ulaşamazdık. Biz Almanya’daki tüm etnik ve dini azınlıkları temsil etme ve onlara siyasi bir platform sunma iddiasında bulunuyoruz. Birçok insanın siyasi bir yuvaya sahip olmadığı algısını doldurmayı amaçlıyoruz. Amacımız, bu insanlara ses vermek ve onları siyasi ve toplumsal yaşama katılmaya teşvik etmektir. Almanya genelinde var olmayı hedefliyoruz. Bölgesel olarak özellikle Ruhr bölgesi, Rhein-Main bölgesi, Stuttgart ve çevresi, Hamburg, Münih ve Berlin’de yoğunlaşmayı planlıyoruz. Seçmenlerin kalbini kazanmak için hem etkinliklere katılacak hem de sosyal medya aktivitelerinden faydalanacağız. Özellikle daha önce belki de siyasetle ilgilenmeyen genç seçmenlere odaklanacağız ve onların ihtiyaçlarına göre hareket edeceğiz. Bunun yanı sıra diğer küçük partilerle koalisyonlar ve ittifaklar oluşturmayı hedefliyoruz. İlkesel olarak örtüşme ve uyum olduğu her yerde, temsil etmek istediğimiz insanların lehine böyle ittifaklar kurmayı istiyoruz” şeklinde konuştu.

ALMANYA EN GÜZELİNİ HAK EDİYOR
Adayların genellikle muhafazakâr ve dindar kökenden gelmesinden birilerinin rahatsız olduğuna dikkat çeken Zingal, “Elbette siyasi olarak sol eğilimli ve dini olmayan insanları da hedefliyoruz. Siyasi hareketimiz kesinlikle sadece liberal-muhafazakâr insanlar için tasarlanmış bir hareket değildir. Bu tercih Almanya'da yaşayan Türk kökenli insanların yaklaşık üçte ikisinin liberal-muhafazakâr bir yönelime sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu çoğunluk oranı, adaylarımız arasında da doğal olarak yansımaktadır. Görüşlerini ve fikirlerini savunmak isteyen herkesi siyasi hareketimize katılmaya davet ediyoruz. Belirli bir taban için politika yapmak istemiyoruz. Şimdiye kadar siyasi olarak temsil edilmediklerini hisseden tüm etnik, dini azınlıklar ve insanlara kapımız sonuna kadar açık. DAVA net bir parti programına sahip. DAVA, İsrail-Filistin çatışması konusunda net görüşlere sahiptir ve dindar Hristiyanlar arasında özellikle ilgi gören değer muhafazakar görüşleri savunur. Çünkü Almanya!daki insanlar net bir dış politika hak ediyor. Almanya’da yaşıyoruz. Burası da bizim vatanımız. Her şeyin en iyisi için ekibimizle birlikte mücadelemizi vereceğiz” dedi. Avrupa Birliği üyesi ülkeler, yeni dönem AP milletvekillerini belirlemek için 6-9 Haziran’da seçime gidecek.

DAVA’nın duyurduğu adaylar arasında eski Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Sekreterliği görevini yapmış olan Dr. Ali İhsan Ünlü ve Dr. Mustafa Yoldaş da bulunuyor. Ünlü, aynı zamanda 2015 yılında Almanya Federal Liyakat Nişanı almıştı.

Mehmet Güzel/23.4.2024

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın