Haysiyetli tavir

Haysiyetli tavir

İtalyan gazeteci-yazar Corrado Augias, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un...

İtalyan gazeteci Augias, Fransız onur/şeref nişanını,Sisi'ye de verildiği gerekçesiyle iade edecek.

ŞEREFLI BİR TAVİR

İtalyan gazeteci-yazar Corrado Augias, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Es-Sisi'ye Fransız “Legion d’Honneur” onur nişanı vermesini eleştirerek, kendisinde de olan aynı nişanı iade edeceğini açıkladı.

Augias, La Repubblica gazetesinde bugünkü köşe yazısında, Sisi’ye Fransız “Legion d’Honneur” onur nişanı verilmesine tepki göstererek, “14 Aralık Pazartesi günü onur nişanını iade etmek için Fransa Büyükelçiliği’ne gideceğim. Bunun tamamen sembolik, duygusal ama ciddi bir jest olduğunu söyleyebilirim. diye yazdı.
Augias,Mısır’da yaklaşık 5 yıl önce ölü bulunan İtalyan araştırmacı Giulio Regeni’yi hatırlatarak, “Cumhurbaşkanı Macron, objektif olarak söylemek gerekirse iğrenç suçlulara suç ortağı olan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’ye Legion d’Honneur vermemeliydi. Bunu hem talihsiz Giulio Regeni’nin hatırası için hem de aynı zamanda Fransa’da iki yüzyıldan fazladır verilen bu nişanın önemi için söylüyorum.” ifadelerini kullandı.

DEVLET BAŞKANLARI'NIN...

Devlet başkanlarının bile devlet yönetiminde aşmaması gereken sınırlar olduğunu vurgulayan İtalyan gazeteci-yazar, Macron’un bu nişanı Sisi’ye vermesiyle adaletsiz bir işe imza attığını belirtti.

Augias, Sisi'nin bu nişanı almayı hak etmek için ne yaptığını ve erdemlerinin neler olduğunu da sordu.

Augias, Regeni hadisesinde Mısır yönetiminin Sisi’den başlamak üzere adaleti, kanunları, insan haklarını ihlal ettiği için suçlu olduğunu kaydetti.

Giulio Regeni cinayetinin İtalyanlar için kanlı açık bir yara ve hakaret anlamına geldiğini yazan Augias, “Cumhurbaşkanı Macron’dan kardeşlik olmasa da Avrupa adına birlikte inşa etmek için çok uğraştığımız bir anlayış beklerdim.” yorumunu yaptı.
İş ve diplomasi mekanizmalarının nasıl yürüdüğünü gayet iyi bildiğine değinen Corrado Augias,Sisi'ye onur nişanı verilmesiyle adaletin terazisinin bozulduğunu kaydetti.

Diğer yandan, Sisi'nin Fransa'da “Legion d’Honneur” onur nişanı alması, İtalyan basınında eleştiri konusu olmaya devam ediyor.

BİZE GELEN HABERLER.

MASKELİ SİYASET..!

Kaynak;İHA/Derleyen,YeniyurtHaber. 13.12.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın