Hatice Amazon'da

Hatice Amazon'da

Başörtüm,benim kimliğimdir

HATICE DÜNYA DEVİNDE MÜDÜR

Başörtülü olduğu için stajı yarıHatice dünya devinde müdürm bırakmak zorunda kalan Hatice Ok, Amazon'da müdür oldu.

Amazon,Hatice'yi reklam yüzü yapıp ayrımcılığın karşısında durdu

Almanya'nın Bergkamen şehrinde yaşayan Hatice Ok (30), ilaç teknik asistanı olarak çalışırken üstlerinin sadece başörtüsünü gördüklerini fark etti. Genç kadın, "Onların beni görmediklerini hissettim. Başörtülü olduğumdan dolayı iş bulmamın çok zor olacağını fark ettim. Stajımı yarıda bırakıp Amazon'da işe başladım. Olduğum gibi kabul edildiğimi gördüm. Bölüm müdürlüğüne yükseldim" dedi.
ALMAN ŞİRKETLERİNDE OLMAZDI
KARİYER basamaklarını çok hızlı tırmanan Ok, kısa sürede 1500 çalışanı olan merkezde bölüm müdürü oldu ve "Hiçbir Alman şirketinde böyle bir fırsat yakalayamazdım" dedi.

Babasının stajını tamamlamadığı için hayal kırıklığına uğradığını dile getiren Ok, "Ama başörtüm benim kimliğime ait. Çok çalıştım ve Amazon'da yükselmeyi başardım" diye konuştu.

AYRIMCILIK GÖNDERMESİ
AMERİKAN perakende devi Amazon,Hatice'yi reklam yüzü de yaptı.

Gazetelere tam sayfa ilan veren Amazon, Almanya'daki başörtüsüne karşı olan ayrımcı tutuma gönderme yaptı. Hatice'nin kısa hikâyesi reklamda yer aldı ve başörtülülerin de şirkette üst düzey yönetici olabilecekleri vurgusu yapıldı. Hatice'nin hikâyesi ayrıca televizyonlarda da spot olarak yayınlandı.
KENDİ HİKÂYEMİ YAZIYORUM
ORDULU ve bekar olan Hatice Ok, Amazon'da işe en alt seviyeden başladığını, ardından takım lideri olduğunu, çok çalışarak kısa sürede müdürlüğe kadar yükseldiğini anlattı.

Ok, "Eğer iradeniz varsa, Amazon'da her şeyi başarabilirsiniz. Ben kendi hikâyemi yazıyorum" ifadelerini kullandı.

BAŞARILAR,TESADÜFÎ DEĞİLDİ

Haber;Fatih Yılmaz.Bergkamen.Derleyen;YeniyurtHaber.22.12.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın