Halitler unutulmasın

Halitler unutulmasın

BİTMEYEN ACI,DİNMEYEN GÖZ YAŞLARI

Halitler unutulmasın

NSU terör örgütü tarafından 16 yıl önce henüz 21 yaşındayken katledilen Halit Yozgat'ın babası, anma töreninde gözyaşlarına boğulup, "Halitleri unutmayın" dedi

Almanya'nın Kassel şehrinde tarihler 6 Nisan 2006'yı gösterdiğinde NSU terör örgütü tarafından öldürülen Halit Yozgat için, önceki gün adının verildiği meydanda anma töreni düzenlendi. İki yıldır pandemi nedeniyle sönük geçen tören, bu yıl geniş katılımla yapıldı.

Törende konuşan acılı baba İsmail Yozgat, "Tek isteğimiz oğlumuz Halit ve Halitlerin unutulmaması. 30 yıl gizlenen dosyalar da serbest bırakılsın" dedi.
HATIRASINI YAŞATMAK TEMEL GÖREV
TÜRKİYE'nın Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer, "Halit'in NSU teröristleri tarafından öldürülme sinin üzerinden 16 yıl geçti, ancak acı ve kederimiz hâlâ taze. Halit Meydanı aslında ırkçı şiddetin bizlere bıraktığı acı bir miras. Halit'in anısını yaşatmak ise en temel görevimiz. Hayatı savunmak ve başka Halitlerin yaşamını yitirmemesi için daha fazla çaba sergilemek zorundayız" diye konuştu.

YÜZLEŞME OLSA HANAU OLMAZDI
TUNÇER, son yıllarda Hessen Eyaleti'nde arka arkaya yaşanan Vali Lübcke cinayeti, NSU 2.0 imzalı tehdit mektupları ve Hanau katliamının ırkçı şiddetle mücadele ve yüzleşmenin ne denli önemli olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti. Başkonsolos, "NSU terörü ile gerçek bir yüzleşme yaşanabilmiş olsaydı belki de Hanau'da 9 masum insanın hayatına son veren ırkçı terör saldırısı engellenebilecekti" dedi.

DİK DURUŞ SERGİLEYİN
Başkonsolos Tunçer, "Söz konusu cinayetlere ilişkin tüm hakikatlerin ortaya çıkarılmasını en güçlü biçimde talep etmeyi sürdürmeliyiz. Irkçı terörü en güçlü şekilde kınıyor, bu hastalıklı zihniyete karşı mücadelenin herkes tarafından verilmesi gerektiğini hatırlatmak istiyorum" dedi.

Kassel Belediye Başkanı Christian Geselle ise, insanları uyanık olmaya ve ırkçılığa, insan düşmanlığına, aşırı sağcılığa, şiddete ve teröre karşı sağlam bir duruş sergilemeye davet etti.

KASSEL'DE  HEMŞERİMİZ MİMAR NEJDET DURSUN İKÂMET ETMEKTEDİR,ONA MÜNİH'TEN SELÂM OLSUN.(yHy)

Selahattin Duygu/Kassel.YeniyurtHaber/8.4.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın