Gurbeti Biz Yaşadık

Gurbeti Biz Yaşadık

Asıl gurbeti yaşayanlardanız

GURBETİ BİZ YAŞADIK.

Gurbeti asıl biz yaşadık

58 yıl önce Almanya'ya gelen ilk nesil Türklerden Ahmet Erol'dan çarpıcı göç hikâyesi.

 "Dil/Lisan bilmiyordum. Şimdiki nesil çok şanslı."

"Asıl gurbetçiliği biz yaşadık. Şartlarımız çok zordu"

Almanya'nın Köln şehrinde yaşayan Ahmet Erol, 1964'te geldiği Almanya'da ilk yıllarda büyük zorluklar çektiklerini söyledi. Geldiği gün girdiği Ford'da 36 yıl çalıştıktan sonra emekli olan Ahmet Erol (82), "Asıl gurbetçi bizdik. Dil bilmeden burada bir gelecek kurduk. Şimdiki nesil ise bizlerin o dönemler hayalini bile kuramadığı çok şeylere sahip oldu" diye konuştu.

ÇAYI ÖDEYEMEDİ

Trabzonlu Erol, "Askerden döndükten sonra Almanya'ya gitmek için müracaat ettim. Kağıtlarım çıktıktan sonra köye dönerken yağmur yağıyordu. Islanmamak için bir kahveye girdim. Kahveci çay verdi, ama cebimde o çayı ödeyeceğim param yoktu. Herkesin çıkmasını bekledikten sonra utana sıkıla kahveciye param olmadığını, ama Almanya'ya gideceğimi söyledim. İlk iznimde çay borcumu ödemek için o yere gittim. Adam beni tanıdı ve çok duygulandık" dedi.
GAZETE HAFTALIK GELİRDİ
Bekar geldiği Almanya'da düğün parası biriktirdikten sonra evlenip eşini de 1968'de yanına aldığını söyleyen Erol, "O dönem ev bulmak zordu. İstediğimiz Türk ürünlerini satın alma imkanımız yoktu. Gurbetin tüm soğukluğunu hissettik. Türkiye'den haber almak için sadece mektup yazardık. Gidip gelmesi haftaları bulurdu. 1960'lı yıllarda gazeteler haftalık gelirdi ve fabrikanın önünde satılırdı" ifadelerini kullandı.
ÜÇ NESİL FORD'DA
Ahmet Erol, "Haliyle eski haberleri okurduk, memlekette neler olmuş günler sonra haberimiz olurdu. Gazete satışları bu şekilde çok uzun yıllar devam etti. İşe gelirken gazetemizi alırdık, evde eşimizle ve de komşularımızla gazeteyi paylaşırdık" dedi.

Erol, "Almanya'ya gelen ilk nesil bizdik. Birçok arkadaşım artık yok. Benden sonra önce oğlum, ardından torunum Ford'a girdi. Aile olarak 3 nesildir ekmeğimizi Ford'dan kazanıyoruz" dedi.

ÖTE YANDA TRABZON DOĞUMLU OLAN FATMA GİRİKTE VEFAT ETTİ.

UZUN ZAMANDAN BERİ HASTA İDİ.GİRİK'İN HİÇ ÇOCUĞU OLMADI,(Memduh Un'le)METRES HAYATI YAŞAYANLARDANDI.YARATAN GÜNAHLARINI AF ETSİN.

Çağlayan Aktürk.Köln.Düzenleyen;YeniyurtHaber/24.01.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın