Göçmen çocukları daha başaralı

Göçmen çocukları daha başaralı

Giresün,Görele'den selâm var.

TÜRK ÇOCUKLARI,DAHA BAŞARILITürk öğrenci daha başarılı

Göçmen asıllı çocukların başarılı olamadığı ve uyumsuz oldukları söylemi yerle bir oldu.

Eğitim başarısında Türk gençleri, Alman yaşıtlarını geride bıraktı.

EĞİTİMDE BAŞARILIOLMA,BİRAZDA AİLYE VEDE ÇEVREYEDE BAĞLI.

Fırsat eşitsizliğine, bilinçli olarak eğitim seviyesi düşük okullara gönderilmelerine rağmen Almanya'da göçmen kökenli öğrenciler artık daha başarılı. Federal Hükümet'in Eğitim Raporu'na göre, eğitimli göçmenlerin oranında son yıllarda kayda değer artış dikkat çekti. 16 -19 yaş grubundaki göçmen kökenli öğrenciler ile Alman öğrenciler arasında fark kalmadı.

KALİTELERİ İLE ÖN PLANDALAR
Eğitimde,24 ile 29 yaş grubundaki gençler, Alman yaşıtlarını yakaladı, hatta öne geçti. Eğitimde göçmen ve Almanlar arasında kalan farkın arka planında ise sosyo-ekonomik koşullar kaldı. Meslek eğitimi yapan göçmen öğrenci sayısı ile birlikte kalitede de artış oldu. İlkokul 4. sınıf öğrencileri arasındaki okuma becerisinde 2001'deki 55 puanlık fark 2011'de 42'ye indi.

OKUMA BECERİSİNDE SOLLADILAR
PİSA araştırmasına göre okuma becerisi 15 yaşındaki göçmen çocuklarda 404 puandan 508 puana yükseldi. 2018'de okuma becerisi göçmen öğrencilerde ilk kez Almanların önüne geçti. Matematik ve fen alanındaki beceri farkı 2003'te 81 puan iken 2012'de 54'e düştü. TIMSS araştırmasına göre ise fen ve matematik alanındaki fark da günden güne kapanıyor.

DİPLOMASIZLARIN SAYISI DA DÜŞTÜ
DIPLOMASI olmayan göçmen öğrenci oranında da yüzde beş oranında gerileme oldu. Öte yandan 2000-2006 arasında göçmen öğrencilerin yüzde 3'ü Hauptschule'den Gymnasium ve Realschule'ye giderken, 2018'deki PİSA araştırmasında bu oran yüzde 10 artış gösterdi.

*BU HABERİMİZE,GİRESUN,GÖRELE'DEN MESAJ VAR.

(Almnaya'da  Gönül Bahçemiz/Gurbetçi Şairler Antolojisi 84/85/ Tanıştığımız,Köçek)'ten gelen bu,yorum,mesajı,buraya ilave ediyoruz.)

"Ali bey; Biraz uzun bir yazı olacak.. Ben; Tahsin KÖÇEK, aslında 14 Kasım 1959 Görele doğumluyum fakat vakti zamanında büyüklerim yaşımı nüfusa dört yaş küçük kayıt ettirmişler; olsun.. 1974 Mayıs ayında öğrenci olarak Hollanda da işçi olarak çalışan babamın yanına gittim.. Hollanda da kaldığım 14 sene zarfında 7 senemi okuyarak ve 7 senemi çalışarak geçirdim.. Okulumu bitirdiğim 1980 senesinde Hollanda Emniyet Teşkilâtı ' dan polis olmam için teklif aldım.. Fakat, tek bir engelim vardı bana göre ; Hollanda tebaasına geçmek.. Bir türlü bu " engeli" aşamadım; sonuç itibariyle çok sevdiğim polislik mesleğini icra edemedim.. Okul sonrası evlendim.. Hollanda da iki erkek çocuğum doğdu.. 1988 senesinde memleketim Görele 'ye kesin dönüş yaptım.. Memleketimde iki erkek çocuğum daha doğdu..( maalesef kızım yok,ne yapalım Allahın takdiri). Görele 'de" oto yedek parça" dükkanım var.. Kesin dönüş yaptığımdan bu yana bu dükkânı işletiyorum... Kesin dönüş yaptığıma pişman değilim asla, çünkü çocuklarım sevdikleri meslekleri icra ediyorlar.. Şimdilik bu kadar.. Sizde Almanya vede kendinizden bahsederAlmanya’nın dörtte biri göçmenseniz memnun olurum...

Selâm eder, herşeyin gönlünüzce olmasını temenni ederim."

Tahsin KÖÇEK. Görele.,07.12.2020

BİZDEN DE,GÖRELE'YE  MÜNİCHTEN SELÂM OLSUN. (Yeniyurt)

ALMANYA'DA TÜRK ÇOCUKLARI.

ÖTE YANDA...

ALMANYA'DA DÖRTTE BİRİ  GÖÇMEN

Almanya'da 2019 Göçmen Raporu açıklandı. 2019 yılı rakamlarına göre, 83,1 milyon nüfusa sahip Almanya'da 21,6 milyon kişi göçmen kökenli. Göçmen kökenlilerin yarıdan fazlası da Alman vatandaşlığına sahip. Göçmenlerin nüfusu 2018'e kıyasla 400 bin daha fazla ve en büyük göçmen grubunu Türkler oluşturuyor.

Haber,Cengiz Parlayan.Derleyen;YeniyurtHaber.07.12.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın