Geriye Dönüş

Geriye Dönüş

Federal İstatistik Dairesi tarafından sunulan verilere göre,

BATİDAKİ TÜRK GENÇLERİ  DÖNÜŞE  HAZIRLANIYORTürk gençleri dönüşe geçti

"Türkiye'den batıya beyin göçü var" inancı resmen çöktü... 

Alman İstatistik Dairesi; Türkiye'den öğenim için gelen öğrencilerin yüzde 72'si döndü

YÜZDE 78 TÜRKİYE'YE DÖNDÜ
Federal İstatistik Dairesi tarafından sunulan verilere göre, 2006 ile 2021 arasında AB üyesi olmayan ülkelerden 612 bin öğrenci, yüksek öğrenim için Almanya'ya geldi. Bu tarihler arasında Türkiye'den de 23 bin 675 öğrenci geldi. Daire, 2006 ile 2011 yılları arasında oturma izni alan 10 bin öğrenciyi baz aldı ve bu öğrencilerin 7 bin 240'ının, yani yüzde 78'inin Türkiye'ye döndüğünü açıkladı.
BÜYÜK ALGI BÖYLE ÇÖKTÜ
Dairenin istatistiğe aldığı 2 bin 760 öğrencinin kalma nedenlerinin başında yüzde 30 oranı ile ticari amaç, yüzde 24,4 ile Alman vatandaşlığına geçişi tercih etmeleri, yüzde 22,2 oranıyla yaptıkları evlilik, yüzde 18,4 oranıyla öğrenime devam etme isteği yer aldı. Bu rakamlar, Türkiye'de son günlerde sıkça dile getirilen "Türkiye'de iş bulamayan gençler akın akın Almanya'ya gidiyor" algısını yıktı.
İSTESELER KALIRLARDI'

Türkiye'de önümüzdeki yıl Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Muhalefet partileri son zamanlarda sık sık gençlerin Türkiye'de 'karnını doyuramadığı için' batı ülkelerine gittiği şeklinde propaganda yapıyor. Alman Federal İstatistik Dairesi verileri, Türk gençlerin, kalma imkanları olmasına rağmen, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Almanya'da kalmayıp vatanlarına döndüğünü otaya koydu.

İŞTE O İSTATİSTİK
Federal İstatistik Dairesi'nin verilerine göre 10 yıl önce öğrenimlerini tamamlayan ve hala ülkede yaşayan Türk sayısı 2 bin 760 oldu. Almanya'da öğrenim sonrası kalmayı tercih edenlerin başında Çinli gençler var. Sonra Ruslar geliyor.

Mustafa Akbaba/14.10.2022

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın