Gaz Arayışları Başladı

Gaz Arayışları Başladı

Leyen, "Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığına AB'nin karşılığı" hakkında açıklama yaptı.

AB'DEN RUSYA KRİZİNDE YENİ HAMLE!..AB’den Rusya krizinde yeni hamle! Doğal gaz arayışı başladı...

Rusya - Ukrayna krizi giderek büyüyor. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal planlarını devreye sokmasının ardından başta ABD olmak üzere AB ülkelerinden de yaptırım açıklamaları üst üste geldi. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya'nın ayrılıkçı sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'ni tanımasının ardından,Rus gazını Almanya'ya taşıyacak olan Kuzey Akımı 2 doğal gaz boru hattının sertifikasyon sürecinin durdurulması talimatı vermişti. Almanya’nın yaptırım kararı sonrası açıklama yapan Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Avrupa’nın doğal gaza rekor fiyatlar ödeyeceği tehdidinde bulunmuştu. Misillemelerin ardından ABD’den de flaş açıklama geldi.

Avrupa Birliği (EG) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya ile yaşanan krizde Rus gazına fazla bağımlı olduklarının ortaya çıktığını, tedarikçileri çeşitlendirmeleri ve yenilenebilir enerjiye muazzam yatırım yapmaları gerektiğini söyledi. Von der Leyen, "Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığına AB'nin karşılığı" hakkında açıklama yaptı.

"RUS DOĞAL GAZINA ALTERNATİF BULACAĞIZ"

İRAN" GAZ VERMEYE HAZIRIZ" DEDİ (yHy)

AB Dışişleri Bakanlarının bugün Paris'teki toplantılarında Rusya'ya karşı yeni yaptırım paketi üzerinde siyasi uzlaşı sağladıklarını kaydeden von der Leyen,Rusya'nın sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ile sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti'ni tanıma ve bölgeye asker gönderme kararının kabul edilemez olduğunu yineledi.

Von der Leyen, "Bu krizi Rusya üretti ve mevcut gerginlikten Rusya sorumludur. Şimdi yaptırım paketini süratle sonlandıracağız. Şimdiye kadar yaptığımız gibi ortaklarımızla yakından koordine edeceğiz." dedi.

Yaptırımların Rusya'nın eylemlerinden sorumlu kişi ve şirketleri hedef aldığını belirten von der Leyen,ayrıca Rus ordusunu finanse eden,Ukrayna'nın istikrarsızlaştırılmasına katkı veren bankaların yaptırım kapsamında olacağını bildirdi.

Von der Leyen, ayrılıkçı iki bölgenin AB ile ticaretini yasaklayacaklarını, Rus hükümetinin AB mali piyasalarında sermaye sağlama kabiliyetini sınırlayacaklarını aktardı.

"Kremlin'in saldırgan politikalar izlemesini mümkün olduğunca zorlaştıracağız." diyen von der Leyen, Almanya'nın Kuzey Akım 2 boru hattı projesinin onay sürecini durdurma kararını doğru bulduğunu belirtti.

Von der Leyen, "Kuzey Akım 2, Avrupa'nın tamamına enerji arz güvenliği ışığında değerlendirilmelidir. Çünkü bu kriz Avrupa'nın Rus gazına hala çok fazla bağımlı olduğunu göstermiştir. Tedarikçilerimizi çeşitlendirmeli ve yenilenebilir enerjiye muazzam yatırım yapmalıyız. Bu enerji bağımsızlığımıza stratejik bir yatırımdır." diye konuştu.

Von den Leyen, Rusya'nın krizi artırması halinde daha fazla adım atacaklarını vurguladı.

ÖTE YANDA  UKRANYA'DAN YENİ AÇIKLAMALAR

SON DAKİKA;UKRANYA DEVLET BAŞKANI ZELENSKİYDEN AÇIKLAMA!SON DAKİKA: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’den flaş açıklamalar!

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy canlı yayında açıklamalarda bulundu. Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Putin'in Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri’nin sözde bağımsızlığını tanıyan açıklamalarının ardından Almanya'dan gelen tepkiyi takdir ettiğini açıkladı.

AA/SabahAvrupa/YeniyurtHaber.27.02.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın