Fikir özgürülüğüne darbe

Fikir özgürülüğüne darbe

Uyum müsteşarının başını yediler

BAYAN MÜSTEŞAR'IUyum müsteşarının başını yediler ÜZDÜLER

Almanya'da İsrail'e dönük en küçük eleştiride bulunanlara bile uygulanan cadı avı sürüyor. Şimdi de Filistin yanlısı paylaşımından ötürü Uyum Müsteşarı Marjam Samadzade görevinden alındı

FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜNE DARBE

fikir özgürlüğü katliamının son kurbanı, Schleswig Holstein Eyaleti'nin Uyum Müsteşarı Marjam Samadzade oldu. Samadzade (50), İnstagram'da İsrail'i eleştiren bir paylaşımı beğenip altına, "Bu açık sözler için teşekkürler" diye yazınca, anında görevinden uzaklaştırıldı. Samadzade'nin Ratzeburg Mahkemesi'nde hakimliğe geri döneceği öğrenildi.

GAZETECİ PAYLAŞTI

Samadzade'nin cadı avına maruz kalmasına neden olan paylaşım ise gazeteci yazar Alice Hasters'ten geldi. Aşırı sağcı İsrail hükümetinin uluslararası hukuku çiğnediğini belirten Hasters, İsrail'in Filistin'e dönük saldırılarını, "İsrail hükümetini ve uluslararası hükümetlerin bu eylemlere verdiği sınırsız dayanışmayı eleştiriyorum" sözleriyle eleştirdi.

BİNLERCE ÇOCUK ÖLÜYOR
GAZZE'de binlerce çocuğun öldürüldüğüne değinen gazeteci Hasters, "İnsan hakları örgütleri bir soykırım uyarısında bulunuyor" dedi. Almanya'nın tutumu karşısında büyük hayal kırıklığı yaşadığını ve şoke olduğunu belirten Hasters, "Anlaşılan Almanya, antisemitizmle Müslüman ve Filistin düşmanlığını yaymak suretiyle mücadele etmek istiyor" yorumunu yaptı.
BAKAN GÖREVDEN ALDI
UYUM Müsteşarı Marjam Samadzade, Hasters'in Instagram'daki paylaşımını beğenerek, "Bu açık sözler için teşekkürler" yazdı. Müsteşarın bu paylaşımı üzerine Yeşiller Partili Uyum Bakanı Aminata Toure harekete geçerek, "Bu paylaşım hükümetimizin görüşünü yansıtmıyor. Biz, kendini savunma hakkı olan İsrail'in yanındayız" diyerek müsteşarı görevden aldı.

İlyay Oğuz Yeniyurt/28.11.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın