Ev sahipleri

Ev sahipleri

Ev sahipleri faiz batağında

EV SAHİPLERİ DE BORÇLU

Ev sahipleri faiz batağında

Almanya'da krediyle ev alanlar, faiz ile enflasyonun tavan yapması ve masrafların artmasıyla dara düştü. Ev sahipleri haciz tehlikesiyle karşı karşıya.

Alman Sparkasse Bankası yöneticisi Prof. Dr. Liane Buchholz, ülkede aylık net geliri 2600 euronun altında olan hanelerin yüzde 42'sinin enflasyonun artması nedeniyle tasarruf edemediğini dile getirdi. Bucholz, sonbaharda enflasyonun yüzde 9 veya daha yüksek olması halinde tasarruf edemeyen hane oranının yüzde 60'lara çıkacağına işaret etti ve Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranını yükseltmesiyle ev sahibi olanların çok zorlanacağını vurguladı.

YILDA 10 BİN EUROLUK EK YÜK
ÇOK sayıda hanenin geçimini sağlayabilmek için önceden yaptığı birikimleri kullanmaya başladığını belirten Münster merkezli Westphalia-Lippe Tasarruf Bankaları Birliği Başkanı Buchholz, "Bir müşterinin tasarruf etme yeteneği yoksa, krediyi geri ödeme yeteneği de yoktur. Bugün bir mülk için 500 bin euro kredi alan herkes 2021'de olduğundan 10 bin euro daha fazla harcamak zorunda. Faizlerin de yükselmesi ile insanlar evlerini kaybedecek" dedi.

SÖZLEŞME ZORLANACAK
DÜŞÜK faizden ev alan haneler, 10 veya 15 yıllık kredi sözleşmesinin bu günlerde dolması durumunda, yeni sözleşmeyi eski şartlardan alamayacak. Yeni kredi sözleşmesi ev sahiplerine ciddi yük getirecek. Kiracısı olan ev sahipleri bu masrafları kiracılardan çıkarmaya çalışacak. Bu durumda kira fiyatları artıp kiracılar da zorda kalacak. Kiracısı olmayan ev sahipleri ise faiz oranının artması dolayısıyla, ayda en az 500 euroluk bir yükün altına girmiş olacak.

Cengiz Parlayan/YeniyurtHaber/14.6.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın