Elektrik kesintisi kâbusu büyüyor

Elektrik kesintisi kâbusu büyüyor

Almanya'nın önce Baltık Denizi'nde Kuzey Akım 1 ve Kuzey

BAZI EYALETLERDE ELEKTİRİK KESİNTİ  OLMUŞElektrik kesintisi kâbusu büyüyor

Doğalgaz, petrol boru hatları ile demiryolu sabotajları, Almanya'yı panikletti. Elektrik hatlarına yönelik sabotaja karşı, halka, evde bulundurmaları gerekenler listesi sunuldu.

Almanya'nın önce Baltık Denizi'nde Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hatlarında patlama meydana geldi. Patlamaların sabotaj kaynaklı olabileceği ifade edildi. Ardından Alman Demiryolları İşletmesi'ne (Deutsche Bahn) yönelik sabotaj patlak verdi. Trenlerin telsiz sistemi bağlantı kabloları kesildi ve ülkenin kuzeyine giden trenler durdu. Bu sabotajı, raylar üzerine konulan patlayıcılar takip etti.

MUM, KİBRİT, FENER BULUNDURUN
BU gelişmeler yaşanırken ülkenin elektrik dağıtım şebekelerine bir sabotaj gerçekleştirilebileceği senaryosu akıllara geldi. Olası elektrik kesintisi için halk uyarıldı. Önce Maliye eski Bakanı Wolfgang Schaeuble, "Evinizde mum, kibrit ve el feneri bulundurun" dedi. Ardından Federal Sivil Savunma ve Afet Yardımı Dairesi (BBK), evlerde bulundurulması gerekenlerin listesini yayınladı


İŞTE, O LİSTEDEN BAZILARI

10 gün elektrik kesintisi durumunda evde bulundurulması gerekenler;
20 litre su
3.5 kilo tahıl ürünü, makarna, pirinç, ekmek veya patates
4 kilo konserve sebze
2.5 kilo konservede meyve veya çerez
2.6 kilo süt, süt ürünleri ve tereyağı
1.5 kilo konserve balık ya da et
Toz şeker, bal, çikolata, tuz, hazır çorba, un, kek ile çubuk kraker


KONTROL İÇİN AYRI LİSTE
BBK, ecza dolabı, hijyen malzemeleri, yangına karşı bulundurulması gerekenler için de bir kontrol listesi oluşturdu. Elektrik kesintisi durumunda banka otomatlarının çalışmayacağına dikkat çeken BBK, nakit para bulundurulmasını önerdi. Öneriler listesinde dış dünya ile bağı tamamen koparmamak adına pil ile çalışan radyo ve telsiz de yer aldı.
KORGENARAL DE UYARIDA BULUNDU
Almanya Savunma Bakanlığına bağlı, acil durumlarla ilgili ülke içi operasyonlar biriminin başkanı Korgeneral Carsten Breuer de olası altyapı saldırıları konusunda uyarı yaptı. Breuer, "Altyapıya yönelik saldırı, siber saldırılar veya kışlalar üzerinde dronlarla keşif uçuşları şeklinde saldırılar yaşanabilir. Her trafo merkezine, her enerji santraline, her boru hattına saldırı olabilir" dedi.

Breuer, "Evinizde el feneri ve yeteri sayıda pil bulundurun. Bunlar cep telefonumda var diye düşünmeyin. Uzun süreli elektrik kesintisinde telefonu şarj edemezsiniz" diye açıklama yaptı.

BİR DE ALMAN MEDYASINA GÖZ ATALIM,VARMI BÖYLE BİRŞEY? (yHy)

Fatih Yılmaz/YeniyurtHaber/13.10.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın