Efe'ye bürokrasi eziyeti

Efe'ye bürokrasi eziyeti

Oturum süresinin bittiğini fark etmeden Türkiye’ye giden

EFE GÜLER'E ADETA EZİYET ETTİLEREfe’ye bürokrasi eziyeti

Oturum süresinin bittiğini fark etmeden Türkiye'ye giden Efe Güler, 7 aydır Almanya'ya dönebilme mücadelesi veriyor. Efe’ye uygulanan akıl almaz bürokrasi pes dedirtti

Hamburg kentinde doğup büyüyen Efe Güler, geçtiğimiz yıl 18 Temmuz'da annesi ve kardeşiyle birlikte Adana'daki akrabalarının yanına tatile gitti. 16 Ağustos'ta geri dönüş planlayan Efe, Adana Havalimanı'nda oturum süresinin bittiğinin fark edilmesi üzerine Almanya'ya uçamadı. 2021 yılında oturum süresi dolan, ancak o tarihten sonra iki kez Türkiye'ye gidip dönen Efe, 7 aydır mücadele veriyor.

İKİ YILDIR FARK EDİLMEDİ
BEŞ yıl önce pasaport alan ve beş yıllık oturum verildiğinden hareket eden Efe, "16 yaşıma geldiğimde Türk ve Alman vatandaşlığı arasında tercih yapmam için belge göndermişlerdi. Türk vatandaşlığını seçtim. Üç yıl sonra pasaportumu yeniledim. Beş yıllık pasaport aldım. Oturum izninin pasaportun tarihiyle paralel olduğunu sanıyordum. Meğer üç yıllık süre tanınmış" diye konuştu.

DENİLENİ YAPTIK, SONUÇ YOK
SEMA ve Ufuk Güler çifti, "Olayın ardından Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'ne vize başvurusunda bulunduk. Oğlumuzun okul ve staj belgelerini, doğum belgelerini teslim ettik, ancak 1.5 ay sonra olumsuz cevap geldi. Aile birleşimi vizesine başvurmamız istendi. 19 Ekim'de başvuru yaptık. O süre içerisinde yabancılar dairesinden 17 Mart'a kadar oturum aldık ve büyükelçiliğe ulaştırdık" dedi

STAJDAN ATILDI OKULDAN GERİ KALDI
Evrakları tamamlamalarına rağmen oturum verilmediğini söyleyen Güler ailesi, "Efe okulundan geri kaldı. Lojistik şirketinde staja başlamıştı. Uzun süredir gidemediği için staj yerinden atıldı. Hiç bu kadar uzun süre bizden ayrı kalmamıştı. Yavrumuzun psikolojisi de durumdan etkilendi. Bir an önce sorunun çözülmesini bekliyoruz" diyerek yardım çağrısında bulundu.

Fatih Yılmaz/26.02.2024

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın