Dünya ısınıyor,ıklım değişikliğine çözüm

Dünya ısınıyor,ıklım değişikliğine çözüm

Iklım değişikliğine karşı ormanlaştırma

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE ÇARE ORMANLAŞTIRMA... 

Küre,kâinat,dünya ısınma nedeniyle ülkeler sera gazı salınımlarını azaltmak için mücadele verirken, bilim insanları İsviçre'deki Zürih Teknik Üniversitesi'nin "Bilim" dergisinde yayımlanan araştırmada ormanlaştırmanın karbon salınıma çare olabileceğini açıkladı.

RİZE,HEMŞİN,TİROVİT YAYALASINDAN,SELÂM VAR...

Araştırmaya göre ormanlaştırmanın şimdiye kadar insanlığın neden olduğu karbondioksit salınımlarının üçte ikisini azaltma potansiyeli bulunuyor. Araştırma dünyada hangi bölgelerde ormanlaştırma çalışması yapılabileceğini ve bunun ne kadar karbon gazını etkisiz hale getireceğini gösterdi.

Bu bağlamda araştırmacılar küresel ısınmanın en fazla 1,5 °C ile sınırlan dırılması hedefinin tutturulabileceğini aktarıyor.

Söz konusu araştırmaya göre bu hedefe ulaşmak için yaklaşık bir milyar hektar alanın ağaçlandırılması gerekiyor. Araştırmacılar dünyada şu an 2 milyar 800 milyon hektar alanın ağaçlandırılmış olduğunu belirtiyor ve 900 milyon hektarlık ormanlaştırmanın daha mümkün olduğunu savunuyor.

Bu büyüklükte bir alan yaklaşık olarak ABD'nin yüzölçümüne veya Almanya'nın yüzölçümünün yirmibeş katına tekabül ediyor.

Yeni ağaçlandırılan alanların 205 milyar ton karbon gazını emerek bloke edebileceği belirtiliyor.

Bunun da endüstriyel devrimden bu yana atmosfere salınan 300 milyar ton karbonun üçte ikisini oluşturacağına dikkat çekiliyor.

ZAMAN DARALIYOR...NERDE İSE HER GÜN,DEĞİŞİK BİR HAVA YAŞIYORUZ.

Zaman daralıyor Araştırmanın yöneticisi Tom Crowther , "Acele etmeliyiz çünkü ormanların doğal karbon depolayıcısı olma potansiyeline ulaşması ve olgunlaşma sına daha yıllar var" dedi.

İklim değişikliği nedeniyle ormanlaştırmaya uygun alanlar ise her geçen yıl azalıyor.

(Resim;Bayern-Österreich güzergahı)

Araştırmaya göre Rusya,Kanada, ABD,Brezilya,Avustralya ve Çin'de ormanlaştırmaya uygun büyük alanlar mevcut. 

BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) geçen yıl yayımladığı raporda küresel sıcaklık artışının 1,5 derecede tutulamaması hâlinde karşılaşılabilecek tehlikelere dikkat çekmişti.

dpa/SSB, ET Deutsche Welle Türkçe ve yhy

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın