Dr.Angelika Merkel

Dr.Angelika  Merkel

Halen Almanya'nın Babşbakanı olan Angelika Merkel

Angela Merkel'ın kısa biografısı.

2000'den buyana Hristiyan Demokrat Parti(CDP)'nin lideri olan Merkel,22 Kasım 2005'den beri Almanya’nın ilk kadın başbakanı oldu.

HAMBURG'TA  DOĞDU

Angela Dorothea Merkel,17 Haziran 195'te Hamburg’da doğdu.

Babası,Horst Kasner,Berlinli Luteryen bir papaz;annesi Herlind,ise öğretmendi.

Komünist Doğu Almanya'da,Berlin’e 80 kilometre uzaklıktaki Templin kasabasında büyüyen Merkel,öğrenciyken "Free German Youth" (FDJ) adlı komünist topluluğun üyesiydi.

Matematik,fen ve dil derslerinde büyük kabiliyet gösteren Merkel, Templin'deki öğreniminin ardından 1973-1978 yılları arasında Leipzig Üniversitesi’nde fizik eğitimi aldı.

1978’den 1990 yılına kadar Central Institute for Physical Chemistry of the Academy of Sciences'ta devam ettiği öğreniminden fizik doktoru olarak mezun oldu,daha sonrada kimya alanında,çalışmalar yaptı.

POLİTİK KARİYERİ HIZLI BAŞLADI

1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından büyüyen demokrasi hareketiyle "Demokratischer Aufbruch Partisi'ne girerek,politika hayatına atılmış oldu.

1990’da,Doğu Alman Cumhuriyeti(DDR)'nin son hükümeti olan,"Lothar De Maizier" geçiş hükümetinde sözcülük yapan Angela Merkel,aynı yıl, Almanya'nın birleşmesinden iki ay önce Hristiyan Demokrat Parti’ye (CDU -Christian Democratic Union) girerek,ilk genel Almanya seçimlerinde,Federal Alman Meclisi'ne CDU'dan seçildi ve üç ay içinde,"Kadın ve Gençlik Bakanı" oldu.Zamanın başbakanı Helmut Kohl'ün kabinesine girdi.

Angela Merkel çok hızlı bir politik kariyer yaparak,1991 ve 1998 yılları arasında,hem parti başkan yardımcılığını, hem de Helmut Kohl kabinelerinde iki kez bakanlık görevini üstlendi ve 1998’de partisinin genel sekreterliğine seçildi.

AMERİKAN(USA) YANLISI SİYASET İZLEDİ.

2000 yılında, partisini sarsan yolsuzluk skandalları sırasında önce Kohl ve diğer parti yöneticilerinin yanında yer alan ve hatta Kohl'ün Suudi Arabistan’a tank satışı karşılığında rüşvet aldığı iddia larını “tamamen saçmalık” diye niteleyerek reddeden Angela Merkel, kriz tırmanıp, eski Başbakan Kohl’ün oynadığı rol açığa çıkmaya başlayınca, eski patronunu kınayan ilk CDU yöneticisi oldu.

Bu çıkışıyla dikkat çekerek Nisan 2000’de parti lideri olan ve tamamen Amerika yanlısı,bir Irak politikası güden Merkel,iki sene sonraki seçimlere yeterince popüler bir isim olarak görülmediğinden,CDU'nun başbakan adayı olarak katılamadı.

Bavyeralı Lider; Edmund Stoiber'in 2005 yılındaki seçim kampanyası sırasında,Doğu Alman(DDR) seçmen leri “aptal” diye nitelemesi Merkel'den büyük tepki aldı ve bu da ikilinin,2002 seçimlerinden bu yana aralarının bozuk olmasına sebep olmuşyu.

(Endmund Stoiber'de artık,siyası sahneden çekilen,emekliler kadrosunda yerini almıştı.yhy)

İMAJ  DEĞİŞİKLİĞİ-ÇALIŞMASI

(BAYERN'DE,BAYERİN BAŞBAKANI SEÇİLEN BAKSTEIN'DA,BROTESTAN OLDUĞUNDAN,BAŞBAKANLIĞI TARTIŞILMIŞTI.BAVYERA'NIN ANA PATISI,(CDU) KATOLİK(mezhebi)TİLER.)

2005 erken seçimlerinde Merkel başbakan adayı oldu.Başbakan adaylığı ilk gündeme geldiğinde buna şüpheyle bakan geniş bir kesim vardı;çünkü Angela Merkel,Doğu Almanyalı(DDR) Protestan,bir kadındı. CDU genelde,Katolik Batı Alman (WRD)  erkek leri tarafından yönetilmiş bir partiydi.

Aday olmasının ardından Merkel,büyük bir imaj değişikliği yaparak,saç modelini değiştirdi,daha renkli giyinmeye başladı ve seçim kampanyaları boyunca sık sık efsane rock grubu The Rolling Stones'un Angie adlı parçası çalındı.

"İLK KADIN BAŞBAKAN" UNVANINI ALDI

18 Eylül 2005 tarihindeki Alman ulusal seçimlerinde Merkel ve Schröder baş başa yarıştılar ve Merkel oyların yüzde 35.2’sini alırken Schröder yüzde 34.2’sini topladı. Daha sonra Sosyal Demokrat Parti yetkilileri ve Hristiyan Demokrat Parti üyeleri arasında lider Angela Merkel’in başbakanlığı konusunda anlaşma sağlandı ve anlaşma uyarınca Angela Merkel’e başbakanlık koltuğunun bırakılması karşılığında Sosyal Demokratlar, yeni kabinede 8 bakanlığı aldılar.

Angela Merkel,parlamentonun onayını aldıktan sonra, 22 Kasım 2005'te 51 yaşında Almanya tarihinin en genç,ilk Doğu Almanyalı ve aynı zamanda ilk kadın başbakanı oldu.

THATCHER BENZETMESİ YAPANLARDA VAR-DI

TÜRKİYE'NİN AVRUPA BİRLİĞİNE ÜYE GÖRÜŞÜ

Dış basında zaman zaman İngiltere eski başbakanlarından Margaret Thatcher’la karşılaştırılan (Maggie-Angie benzetmesi yapılır) Angela Merkel,kürtaj ya da eşcinsel hakları gibi toplumsal konularda daha merkezci görüşlere sahip ve sık sık Doğu Almanya’da büyümüş bir insan olarak özgürlüklerin önemini en iyi kendisinin bildiğini söylüyor. Alman ekonomisini iyileştirmek, büyüyen işsizlik oranını düşürmek, dış politikada ABD ile soğuyan ilişkileri düzeltmek ve bugüne dek Avrupa Birliği(EG)'nde enteg ras yonun temel motoru olarak görülen Fransa-Almanya ittifakına verilen önemi azaltmak isteyen Angela Merkel,Türkiye’nin Avrupa Birliği(EG) üyeliğine ise,ancak özel bir statüyle gerçekleşirse,sıcak bakabileceğini belirtmişti.Bu fikrinin,devam edip etmediğini bilmiyoruz.

AİLE HAYATINA GELİNCE, HİÇ ÇOCUĞU OLMADI

1977 yılında evlendiği eşi fizikçi Ulrich Merkel'den 1982 yılında boşandı.

Daha sonra,halen birlikte olduğu,kimya profesörü Joachim Sauer ile,998 yılında evlenen,Dr. Angela Merkel’in hiç çocuğu olmadı.

Almanya Başbakanı,(Ganzlerin) Dr.Angelika Merkel

Derleyen,YeniyurtHaberYorum

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın