Çocuğumu Geri Verin!

Çocuğumu Geri Verin!

Anne-Babalar Ağlamasın

DİNMEYEN ACI...Çocuğumu geri verin

Hanau terör saldırısında hayatını kaybeden 4'ü Türk 9 kişi için geniş kapsamlı anma törenleri düzenlendi. Oğlu Sedat'ı kaybeden Emiş Gürbüz, “Bana çocuğumu geri verin” diyerek tepki gösterdi.

Almanya'nın Hanau şehrinde 19 Şubat 2020'deki terör saldırısında ölenler için ilk tören Hanau Merkez Mezarlığı'nda Müslümanlara ayrılan bölümde yapıldı. Törene İçişleri Bakanı Nancy Faeser,Hessen Başbakanı Volker Bouffier, Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar ve Eğitim Genel Müdürü Büyükelçi İsmail Hakkı Musa, Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer ve Hanau Belediye Başkanı Claus Kaminsky katıldı.
ANNE GÜRBÜZ'DEN TEPKİ/ANE'NİN ACISI
Ancak törene, saldırıda oğlu Sedat Gürbüz'ü kaybeden Emiş Gürbüz damga vurdu. Anma töreninde yaptığı konuşmada siyasilere tepki gösteren Emiş Gürbüz, "Hâlâ ailelerin istekleri görmezden geliniyor. Anne olarak törene katılacaklar konusunda söz sahibi olamadım. Elimizden her şeyi alıyorlar. Anımızı sahipleniyorlar. Size bu hakkı kim veriyor? Ben vermiyorum. Ben çocuğumu geri istiyorum" dedi.

ÜÇÜ HANAU'DA
Irkç terör saldırısında yaşamını yitiren Ferhat Unvar, Hamza Kurtoviç ve Said Nesar Hashemi Hanau Merkez Mezarlığı'ndaki Müslüman mezarlığında toprağa verildi. Gökhan Gültekin,Sedat Gürbüz ve Fatih Saraçoğlu Türkiye'de defnedilirken, Vili Viorel Paun, Mercedes Kierpacz ve Kaloyan Velkov memleketlerinde gömüldü. Irkçı Tobias Rathjen, 19 Şubat 2020'de 4'ü Türk,9 kişiyi öldürüp intihar etmişti.

İSİMLERİ OKUNDU VE SAYGI DURUŞU YAPILDI
HANAU'daki terör saldırısının gerçekleştiği yerde aileler akşam saatinde biraraya geldi ve son bir tören düzenlendi. Ölenlerin hatıra/anısına mumlar yakıldı,çiçekler bırakıldı. Saat 21.54'te ırkçı saldırıda ölenlerin isimleri tek tek okundu ve saygı duruşunda bulunuldu.
KURBANLAR FARKLI ŞEHİRLERDE ANILDI
HANAU'da hayatını kaybedenler sadece terör saldırısının düzenlendiği Hanau şehrinde değil, Almanya'nın farklı şehirlerinde yapılan faliyetlerlede anıldı. Berlin'de Karl Liebknecht Evi'ne kurbanların fotoğrafları, Frankfurt'ta ise ünlü Pauls Kilise'ne de isimleri yansıtıldı. Stuttgart'ta ise Altes Schloss sarayına "Hanau" yazıldı. Franfurt


DUYGU,ÖZGÜRLÜĞÜMÜZE MASKE TAKTILAR
SORU İŞARETLERİ
Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlar ve Eğitim Genel Müdürü Büyükelçi İsmail Hakkı Musa ve Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer, Hanau Ağrılılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ni (AYDD) ziyaret etti. Başkonsolos Tunçer Hanau saldırısıyla ilgili çok sayıda soru işaretleri olduğunu belirterek, "Irkçılığın kurumsallaştığı, Müslümanların daha çok hedef alındığını görüyoruz. Hanau saldırısının sümenaltı edilmemesi için her şeyi yapacağız" dedi. Hanau
GÜRBÜZ'ÜN MEZARINDA MEVLİT OKUTULDU
İGMG Hanau ve DİTİB Dietzenbach camilerinde mevlit okutulduğu gibi, Dietzenbachlı kurban Sedat Gürbüz de mezarı başında dualarla anıldı. İsmail Hakkı Musa da, Türkiye Cumhuriyeti'nin saldırı ile ilgili süreci kurumlarıyla takip ettiğini vurguladı. Musa, "Soruşturmada bir eksiklik varsa ortaya çıkarmalı, bundan sonra benzer bir elim olayın yaşanmaması için her şeyi yapmalıyız" diye konuştu.
AŞIRI SAĞ İLE MÜCADELE SÖZÜ
Hanau terör saldırısının ikinci yıldönümü nedeniyle Almanya Başbakanı Olaf Scholz da sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı. Scholz, ırkçılıkla mücadele sözü verdi.
Irkçı(faşist) Alman Tobias Rathjen'in düzenlediği terör saldırısında hayatını yitiren 9 kurban anılırken, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser aşırı sağ ile mücadele etme sözü verdi. Twitter üzerinden bir video mesajı yayınlayan Başbakan Scholz kurbanların isimlerini tek tek sayıp onları andı. Scholz, "Siz hayatımızın bir parçasıydınız, bizim bir parçamızdınız. Size ve ailelerinize cevaplar borçluyuz" ifadelerini kullandı.


"HEPİMİZİN GÖREVİ"
SCHOLZ, hükümetin ırkçılık ile mücadele edeceği sözünü verdi. İçişleri Bakanı Nancy Faeser de olayla ilgili birçok noktanın karanlıkta kaldığını belirterek, "Yakın tarihimizde NSU cinayetlerinden Walter Lübcke'ye, Halle ve Hanau terör saldırılarına uzanan aşırı sağ terör izi var. Her gün ortalama üç ırkçı motifli suç işleniyor. Aşırı sağ ile mücadele sadece devletin değil, toplumun da görevi" dedi.
İsmail Erel/Cemil Albay/Fatih Yılmaz/Hanau./Derleyen;YeniyurtHaber.21.02.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın