Çirkin Soru

Çirkin Soru

Öte yanda Hollanda'nin...

BU SORU BAŞKA SORU;ÇİRKİN SORU?Çirkin soru

Alman "etik/ahlakî" öğretmeni,öğrencilerine, Türk babaların kızlarını zorla evlendirdiği ve yasa dışı yollara başvurduğu algısı içeren çirkin bir soru sordu.

Ödev diye verilen örneğe tepki yağdı.

SIegburg şehrindeki Siegburg Alleestrasse adlı lisenin etik dersi öğretmeni,Türklerle ilgili algıya dayalı bir örnek verdi ve öğrencilerden, bunu aralarında tartışmalarını istedi. Örnekte, şu ifade kullanıldı; "Almanya'da bir Türk baba, kızını rızasını almadan, ölen erkek kardeşinin oğlu (Türkiye'de yaşayan) ile Almanya'da ikamet izni edinmesi ve hayatını idame ettirmesini sağlamak için evlendirdi."

ALTINDA IRKÇILIK VAR

Öğretmen verdiği ödevde örneğin altında "Bu durumu sıra arkadaşınızla tartışın. İçinde ne gibi çelişkiler görüyorsunuz?" sorusunu yöneltti.

Sınıfın Türk öğrencileri durumun şaşkınlığını yaşadı. Soruyu gören veliler, öğretmen ile okula tepki gösterdi. Sosyal medyada durum büyük yankı uyandırdı. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Türk Veli Dernekleri Federasyonu söz konusu sorunun altında ırkçılık yattığı vurgusunu yaptı.ÇİRKİN VE ÖNYARGILI ÖRNEK
Federasyon Başkanı Dr. Aysun Aydemir, "Irkçıların terminolojisini kullanırcasına yazılmış bir metnin okul kitaplarında kullanılması oldukça sakıncalı. Verilen örnekte bir Türk babanın kızının rızasını almadan evlendirdiği vurgusu yetmiyormuş gibi bir de yeğenini Almanya'ya getirip sosyal sistemden yararlandığı iması var. Örnekte Türklere karşı oldukça önyargılı ve klişe bir düşünce tarzı sergileniyor" dedi.

Cengiz Parlayan.14.02.2022

ÖTE YANDA,HOLLANDA'DA

Irkçılık mağduruna siyasi destek

Irkçılık mağduruna siyasi destek

Hollanda'nın dünyaca ünlü turistik köyü Giethoorn'da yaşayan ve bir yıldır ırkçılığa maruz kalan Yılmaz ailesine, DENK partili vekiller destek ziyaretinde bulundu

MECLİSTEN DE RET GELDİ
DENK partili vekiller Tunahan Kuzu ve Stephan van Baarle, "Giethoorn yüzbinlerce turist tarafından 'masal köyü' olarak ziyaret ediliyor, ancak Yılmaz ailesi için bu köy kabusa dönmüş. Aileye her türlü desteği vereceğimizi bildirdik" dedi. Stephan van Baarle, salı günü mecliste acil oturum talebinde bulundu fakat çoğunluğun desteğini alamadı.
SALDIRILARIN HEDEFİ OLDU
ON yıldır Giethoorn'da yaşayan Gaziantepli Hatice Yılmaz (49), son iki yıldır ırkçı saldırıların hedefi olmuştu. Yılmaz, "Köye ilk geldiğimde çorbamı kapı komşularımla paylaştım. Şimdi o komşular beni dışlıyor. Gece de evi ateşe verirler korkusu ile uyuyamıyorum. Tüm saldırılar güvenlik kamerasınca kaydedildi" demişti.


Yalçin Çakir.Lahey 14.02.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın