Çin virusi dünyaya yayılıyor-muş

Çin virusi dünyaya yayılıyor-muş

Halabalık dünya da,yayılan virisler

Ölümcül virüs dünyaya yayılıyor-muş

Çin'de ortaya çıkan Korona virüs dünyaya yayılıyor.

Çin dışındaki en az 15 ülkede Koronavirüs vakalarına rast landı.

BİR TARFTA VİRUS-LER, ÖTE YANDA DEPRMLER!..

Son olarak Almanya'da ilk kez yeni tip Koronavirüs vakası görüldü.

Çin'de 106 kişinin ölümüne yol açan korona virüsü salgınının dünyaya yayılması nedeniyle ülkeler alarma geçti. Vaka sayısının 14’e yükseldiği Tayland’da Çin’den gelen tüm yolcuların virüs taramasından geçirileceği açıklandı. Tayland Sağlık Bakanlığı,halka Çin’e seyahatten kaçınma çağrısı yaparken turizm yetkilileri de Tayland’a bu yıl gelecek Çinli turist sayısının 9’dan 2 milyona düşmesinin beklendiğini açıkladı.

UYGUR TÜRKLERİNE YAPILAN ZULÜMÜN AHI MI TUTTU?!

Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve salgına dönüşen yeni tip koranavirüs (2019-nCoV) nedeniyle ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı 106’ya çıktı. Tibet Özerk Bölgesi hariç ülke genelinde etkili olan yeni tip koranavirüs (2019-nCoV) salgını yüzünden virüs bulaştığı kesinleşen kişi sayısı ise 976’sının durumu ağır olmak üzere 4 bin 515’i buldu.

İstanbul'da da bazıların burunlarına maske takarak dolaştıklarını gördük.

(Bize göre,yersız,abartılı bir  korku.yhy)

Rusya ise Yahudi Özerk Bölgesi (Birobidcan), Habarovsk ve Amur bölgesindeki Çin sınırlarını 7 Şubat’a kadar kapattığını duyurdu.ABD de vatandaşlarına virüsün yayıldığı Çin’e seyahat etmemelerini tavsiye etti.

Güney Kore hükümeti geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, 700 Güney Kore vatandaşını tahliye etmek için Çin’in Wuhan kentine en az 4 uçak seferi yapılacağını belirtmişti. Hükümetin kararının ardından halk, Çin’den ülkeye giriş yapılma ması için 540 bin imza topladı. Güney Kore'de bugüne kadar 4 kişide korona virüsü tespit edildi.

Dünya'nın kalbi İstanbul'dan bir görünüm.

(İstanbul,Selimiye eşraflarından Kemal Bayar;Telefoto;yhy)

İstanbul ist,herz der Welt

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi Baş Yöneticisi Carrie Lam,ana kara Çin’e yapılan hızlı tren seferleri ile feribot seferlerinin askıya alınacağını belirtti. Lam, Çin’e yapılacak uçuş sayılarının ise yarıya indirileceğini söyledi.

DÜNYA'YI KORKU SARDI      

Fransa Ulaştırma Bakanı Jean-Baptiste Djebarri, Çin’in Wuhan kentindeki Fransa vatandaşlarını uçakla Perşembe günü Paris’e getirmeyi planladıklarını açıkladı. İlk uçağın yarın Wuhan'a gidece ğini ve virüs semptomları bulunmayan Fransızları alarak Perşembe günü Paris’e geri döneceğini söyleyen Djebarri, “Çin’den gelenler karantina altına alınacak. Daha sonra semptom göste renleri ülkeye getirmek için ikinci bir uçuş daha yapılacak” dedi.

Dubai’de de salgına karşı benzer tedbirler alındı.

Dünyanın en büyük liman işletmelerinden Dubai merkezli DP World, acil durumlar dışında Çin’e yapılacak seyahatlerin bir sonraki duyuruya kadar askıya alındığını açıkladı. Dubai merkezli Emirates Havayolu şirketi, uçuş ekibine Çin’de bulunduk ları sırada otellerinde kalmalarını tavsiye etti.

Bir tarafta deprem, bir yandanda manevi depremler kapımızda.

TÜRKİYE'DE NEGATİF BİR  OLAY YOK

Japon yetkililer virüsü taşıyanları belirlemek için havaalanı ve limanlarda virüs testleri yapılacağını duyururken, Japonya karantina altına alınan Wuhan’da bulunan çalışanlarını tahliye etmeye hazırlanıyor.

Basına yansıyan haberler.28.01.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın