Çevrecilere dayak

Çevrecilere dayak

Teröriste koruma çevreciye dayak

ÇEVRECİLERE DAYAK ATILDITeröriste koruma çevreciye dayak

İnsan hakları söz konusu olunca mangalda kül bırakmayan Almanya, özgürlükleri kısıtlayan ülkeler arasına girdi, toplanma ve gösteri hakkı konusunda sınıfta kaldı.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Almanya'yı ilk kez protesto hakkını engelleyen ülkeler arasına soktu. İnsan hakları örgütü, yetkililerin protestoları bastırmak için giderek daha fazla yasadışı güç kullandığına ve baskıcı yasalar çıkardığına dikkat çekti. Af Örgütü, önleyici gözaltıyı ve baskıcı mevzuatı Almanya'nın listeye girmesine örnek olarak gösterdi.ÇEVRECİLERE KARŞI KULLANILIYOR
Örgüt, Bavyera polisinin Ekim 2022'den bu yana çevrecilerin baskı altında tutulduğuna işaret etti. Münih'te düzenlenen Uluslararası Otomobil Fuarı'na (IAA) atıfta bulunan örgüt, çevrecilere 30 güne kadar önleyici gözaltı uygulanmasını eleştirdi. Af Örgütü uzmanı Paula Zimmermann, "Önleyici gözaltı, ciddi şiddet suçlarını engellemek için tasarlansa da çevrecilere karşı kullanılıyor" dedi.YASAKLI ÖRGÜTE SINIRSIZ ÖZGÜRLÜK

Polisin aşırı orantısız güç kullanmasına da değinen Zimmermann, "Federal ve eyalet hükümetlerine Almanya'da toplanma özgürlüğünü tam olarak korumaları çağrısında bulunuyoruz" dedi. Almanya son dönemde ülkede yasaklı terör örgütü PKK yandaşlarının düzenlediği her türlü gösteri ve yürüyüşe izin verip gösteride onları korurken, çevrecilere terörist muamelesi uyguluyor.
KENDİ ÜLKELERİNDE SESLERİ KESİLDİ
Af Örgütü, özellikle iklim aktivistlerinin Almanya'da baskıya maruz kaldığını açıkladı. Almanya, Gezi Parkı olayları sırasında vandalları görmezden gelip Türkiye'yi eleştirmiş, bununla yetinmeyen bazı Alman siyasiler, Türkiye'de gösterilere katılmıştı.

Şu anda çevre adına Almanya'da gösteri yapan aktivistler terörist muamelesi görürken, o siyasilerin sesinin çıkmaması dikkat çekiyor.

Cengiz Parlayan/27.09.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın