Cenaze göçü tersine döndü

Cenaze göçü tersine döndü

AVRUPALI TÜRKLER BURDA KALIYORLARCenaze göçü tersine döndü

Göçün 60. yılını geride bırakan Türkler, artık Almanya'da defnediliyor. Türkiye'de vefat edenlerin cenazeleri de getirilip Müslüman mezarlığına gömülüyor

Başta Almanya olmak üzere Avrupa'nın birçok ülkesinde yaşayan Türkler, son yıllarda cenazelerini yaşadıkları ülkede defnetmeye başladı. DİTİB Cenaze Yardımlaşma Fonu, son dönemde Almanya'da defin oranının yüzde 30'lara ulaştığını açıkladı. Fon, önümüzdeki yıllarda rakamın daha da yükseleceğini, bu bakımdan Müslüman mezarlıklarının sayısının artması gerektiğini açıkladı.

ZİYARET ETMEK İSTİYORLAR
Bebek ve çocuk cenazelerinin neredeyse tamamının Almanya'da defnedildiği belirtilirken, "Artık Avrupa'da yaşayan yeni nesil cenazesini yaşadığı ülkede defnetmek istiyor. Mezarlık ziyaretlerini sık yapmak, sevdiklerine yakın olmak istiyorlar. Türkiye'de vefat edenlerin, çocuk veya eşleri arasında, 'Mezarı yakınımızda olsun' diyenler arttı. Bu yıl Türkiye'den yedi cenaze Almanya'ya getirildi" denildi.
ÇOCUKLAR KALIYOR
Türkiye'de yakınları kalmayanların daha çok Almanya'da defin istediğini aktaran fon yetkilileri, "Çocuk ve torunları Almanya'da yaşayan ve onların kabirlerini kolayca ziyaret edebilmesini isteyenler, Müslüman mezarlıklarına defnedilmeyi vasiyet ediyor. Bebek, çocuk gibi erken yaşlarda vefat edenler ile Alman uyruklu kişilerle evli olanlar ve kimsesizler, definde Almanya'yı tercih ediyor" dedi.

Çağlayan Aktürk/07.07.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın