Çavuşoğlu sert çıktı

Çavuşoğlu sert çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile

Çavuşoğlu'ndan sert tepki;

SİZ KİM OLUYORSUNUZ DA...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile bir araya geldi.

Bakan Çavuşoğlu, “Siz kimden aldığınınız yetki ile Türkiye’nin Suriye'den çekilmesini istiyorsunuz, ya da Türkiye’yi uyarıyorsunuz?” Suriye'deki rejim İsveç ya da Avrupa birliğine böyle bir yetki mi verdi” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleşen buluşma sonrasında ortak bir basın açıklaması düzenlendi.

*MUSAFİRE BİRAZ NAZIK DAVRANMAKLAZIM.ÜSTELİK,BİR BAYAN..(yhy)

Ortak düzenlenen basın açıklamasında konuşan Bakan Çavuşoğlu,İsveç'in AGİT dönem başkanlığı ve faaliyetlerini destekleyeceklerini vurgulayarak, “Bugün Avrupa Birliği’nin (EG) genişleme dahil bir çok noktada kararlar alması gerekiyor ve bu konuda da zorlandığını görüyoruz. Türkiye AB üyelik sürecinde eğer AB bizimle dürüst bir şekilde müzakere etmek istiyorsa, tüm kriterleri yerine getirmeye hazırdır. Eğer Türkiye kriterleri yerine getiremezse o zaman AB, Türkiye’yi rahat eleştirebilir veya istediğini söyleyebilir ya da durdurabilir. Ama bazı siyasi engelleri de ortadan kaldırmamız lazım. Tabi AB, Avrupa’nın ya da bölgemizin tek örgütü değil. Avrupa Konseyi’nde de İsveç ile yakın iş birliği içerisinde çalışıyoruz. Diğer taraftan her iki ülke de AGİT için aktif iki üye ülke. 2021 yılı başında İsveç, AGİT dönem başkanlığını Arnavutluk’tan devir alacak. Bugün dönem başkanlığında neler yapılabilir? Hangi çalışmaları beraber yürütebiliriz? Biz nasıl destek verebiliriz, bunları konuştuk” ifadelerini kullandı.

“Her hal ve şartta kardeş Azerbaycan'ın devlet olarak da,millet olarak da yanındayız”

 GÜNDEMİNİ KORUYAN,ERMENİSTAN,AZARBAYCAN KONULARI DA GÖRÜŞÜLDÜ.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmada ateşkesi bozan tarafın Ermenistan olduğuna dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, “Moskova’da tesis edilen ateşkesten sonra bile Ermenistan sivillere saldırmaya devam etti ve çok sayıda sivil şehit var Azerbaycan’da. Minsk Eş Başkanları’nın bu sorunu çözmek için bugüne kadar somut bir adım atmadığını, atamadığını söyledik. Minsk Grubu olarak, 9+2, 6 tane daha üye ülke var, artı Minsk 3’lüsü, artı Azerbaycan ve Ermenistan var. Belki Minsk grubu olarak özel bir toplantı yapmamıza gerek var bunu da bugün dile getirdik. Minsk Eş Başkanlarının da bir rapor vermesi lazım. Bugüne kadar ne yapıldı, neden olmadı, kimden kaynaklanıyor ve artık adım atmamız gerekiyor. Bu sorunun artık tek çözüm yönteminin Ermenistan’ın, Azerbaycan topraklarından çekilmesi olduğunu defalarca söyledik. Biz her şartta Azerbaycan’ın alacağı kararları destekleyeceğimizi, hem masada hem sahada, söyledik. Bugün de söylüyoruz. Elbette çözümden yanayız ve çözümün de parametresi belli. Ama her hal ve şartta kardeş Azerbaycan’ın devlet olarak da, millet olarak da yanındayız” şeklinde konuştu.

“Siz kimden aldığınınız yetki ile Türkiye'nin Suriye'den çekilmesini istiyorsunuz”

BİZE İNTİKAL EDEN  HABERLER.

Kaynak;İHA.Derleyen;YeniyurtHaber.13.10.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın