Camiler için

Camiler için

Merkez Camii Uyum Ödülü'ne layık görüldü

BİLEFELD ŞEHRİNDE YARIM ASIRLIK CAMİYE ÖVGÜ

Bielefeld şehrinde yarım asırlık cami, Uyum Ödülü'ne layık görüldü

BIELEFELD/ Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Bielefeld kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Merkez Camii, şehrin uyum ödülüne layık görüldü.


ÖDÜL TÖRENİNE ÇOK SAYIDA KATILANLAR OLDU
Bielefeld Belediyesi Entegrasyon Konseyi tarafından ilk kez düzenlenen "50 Yıl Uyum Ödülü"törenine, Bielefeld Belediye Başkanı Pit Clausen ve Entegrasyon Konseyi Başkanı Murisa Adiloviç'in yanı sıra şehirde dini, sosyal, spor ve kültürel alanda 50 yılını dolduran sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri katıldı. 1973 yılında şehirde ilk kurulan cami derneği olan DİTİB Merkez Camii’ne teşekkür belgesi takdim edildi.

BU ÖVGÜYE LAYIK OLDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUZ
Şehrin uyum ödülüne layık görülen ve Bielefeld DİTİB Merkez Camii adına ödülü alan başkan Kadir Yüca, şehirde ilk kurulan cami derneği olduklarını ifade etti. Yüca, 1973 yılından bu yana şehir sakinleriyle uyum içerisinde olduklarını belirterek şunları söyledi: “Camimiz, şehirde geçen yarım asırlık hizmet süresinde bu ödülü hak ettiğine inanıyorum. Yaşadığımız topluma uyum içerisinde ve topluma pozitif değer katan insanlar yetiştiren bir cami cemaati olduk. Saflarımızdan çok başarılı insanlar yetişti ve topluma birçok değer kattık. Bu kazancımız hala büyüyor. Ben de bu camide büyüdüm, gençlik kollarından başladım ve şimdi de yönetimine geldim. Biz camimizin gençleriydik ve burada yetiştik.”

BİRİNCİ NESLE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ
Yerel idarecilere ve şehir sakinlerine şükranlarını sunan Yüca, konuşmasını şöyle tamamladı: "Kuruluş tarihimiz olan 1973’ten 1993’e kadar tam 20 yıl August-Bebel Caddesi’nde hizmet verdik. Mevcut bina ihtiyaçlara cevap vermez hale gelmişti. 1993 yılından bu yana da şu an bulunduğumuz Ernst-Reine Caddesi üzerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu manada yerel idarecilere ve şehir sakinlerine öncelikle şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle camimizin kuruluşundan bu yana duaları, gayretleri ve emekleri olan birinci nesil büyüklerimizi de minnetle anıyorum. Bu samimiyete ve bu hizmet kervanına katkı vermiş herkese teşekkür ediyorum. Ahirete irtihal etmiş büyüklerimize Allah'tan rahmet, hayatta olanlara da sağlık, sıhhat ve afiyet diliyorum. Bizler de onların emanetlerini büyüterek bizden sonraki nesillere taşımanın gayreti içerisinde olacağız."Bielefeld İslam Cemaatleri Birliği (BIG) Başkanı Cihat Kefeli'nin de hazır bulunduğu törende, DİTİB Merkez Camii dernek başkanı Kadir Yüca teşekkür belgesini Bielefeld Belediye Başkanı Pit Clausen'in elinden aldı.

(Profilresim:Martin Luther King ve Muhammed Ali /Allah rahmet eylesin)

Ercümen Aydin/5.6.2024

 

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın