Birinci nesile Vatandaşlık

Birinci nesile Vatandaşlık

Hele şükür,geçte olsa hatırlandık

Birinci nesle direkt vatandaşlık

Sosyal Demokrat Parti KuzeBirinci nesle direkt vatandaşlıky Ren Vestfalya eyalet teşkilatı, Alman vatandaşlığına geçmek isteyen ilk nesil göçmenlere Almanca sınavını kaldırıp kolay vatandaşlık vermeyi planlıyor

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde vatandaşlığa geçiş yönetmeliğinin değişmesi için tasarı sunuldu.

HELE ŞÜKÜR,GEÇTE OLSA BİRİNCİ NESİL HATIRLANDI

Hazırlanan tasarının komisyona gönderildiğini belirten Sosyal Demokrat Partili Milletvekili Volkan Baran, "Bu tasarının içinde çifte vatandaşlığın verilmesi öngörülüyor. Ülkedeki göçmenlerin yarısı zaten çifte vatandaş. Sadece Türklerin çifte vatandaşlık konusunda sorun yaşadığı ortada" diye konuştu.
"ÇALIŞIRKEN SORMADILAR"
VATANDAŞLIĞA giriş kriterlerinin değişmesini istediklerini söyleyen Baran, "En azından birinci nesil için reforma ihtiyaç var. Birinci nesil 50-60 yıl maden ve fabrikalarda çalışırken kimse onlara Almanca sormadı. İlk nesil artık emekli, bir süre Türkiye'de, bir süre burada yaşıyor. Bu bakımdan çok sorunlar oluşuyor. Oturumlarını kaybeden çok sayıda ilk nesil Türk var. Birinci nesle vatandaşlığa geçişte kolaylık sağlanmalı" şekline yorumlar yaptı.
GELİR MESELESİ
BİRİNCE nesle, Almanca sınavının dışında gelir sınırı altında olanlara da vatandaşlık verilmediğini belirten Baran, "Bunun da önüne geçilmesi gerekiyor. Emekli olanlar çoğunlukla belli bir maddi sınırın altına düşüyor. Bu da birinci nesil Türkleri çok olumsuz etkiliyor. Bu durumun da düzeltilmesi gerekiyor. Bu kriterlerin en azından birinci nesil için kalkması için girişimlere başladık" diye konuştu.

GEÇ GELEN DOĞRU TALEPLER.

Haber;Cengiz Parlayan./Metehan Sakaoğlu/23.02.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın