BILD'de LGBT isyanı

BILD'de LGBT isyanı

AXEL Springer Yayınevi CEO'su Matthias Döpfner

BILD GAZETESİ'NDELGBT İSYANI

BILD’de LGBT isyanı

Almanya'nın en çok satan gazetesi BILD, eşcinsel hareketi LGBT'nin bayraktarlığına soyununca isyan çıktı.

Politika editöründen sonra politika şefi de sert bir açıklama yaparak ayrıldı.

Tecrübeli gazeteci Ralf Schuler, gazetenin giderek LGBT yanlısı bir yayın politikası izlemesinden şikayetçi olarak, bu harekete taraf bir gazetede çalışmayacağını bildirdi.

Ralf Schuler, "Daha fazla bir siyasi hareket ve onun bayrağı altında çalışmaya hazır değilim" dedi. Schuler, 2013 yılından bu yana meclis bürosu şefi olarak çalışıyordu. Schuler, LGBT nedeniyle istifa eden ikinci gazeteci oldu.

BENİM GÖREVİM DEĞİL
AXEL Springer Yayınevi CEO'su Matthias Döpfner ve Bild Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Johannes Boie'e bir mektup yazarak istifa eden Schuler, "Her türlü ayrımcılık kötü. Ayrımcılığa karşı çıkmak, bizim şu an yaptığımız gibi LGBT hareketinin ajandasını sahiplenmek değildir. Bu, sağlam bir şekilde LGBT hareketinin yanında durduğumuz anlamına gelmez. Ayrıca bu, bir gazetecinin görevi değildir" diye konuştu.BU ŞEKİLDE DEVAM EDEMEM
SCHULER, "Ben ne LGBT hareketinin bayrağı altında, ne de bir başka hareketin bayrağı altında çalışmak istiyorum. Gökkuşağı bayrağı sadece hoşgörü ve empati bayrağı değildir" dedi ve hareketin militan yönüne işaret etti. Schuler, harekete eleştirel gözle bakılması gerektiğini belirtirken, mektubunda "LGBT hareketinin yanındayız" diyen Genel Yayın Yönetmeni Boie'yi de sert dille eleştirdi.
İLK İSTİFA DEĞİL
DAHA önce de Bild politika editörü Judith Sevinç Basad benzer gerekçelerle istifasını sunmuştu. Basad istifasında, bu hareketten kaynaklı tehlikeler hakkında artık haber yazamama hissine kapıldığını söylemişti. Basad, "Yayınevinin arkamda durmadığını düşünüyorum" diyerek istifa etmişti. Bild ise Schuler'in Mart 2023'e kadar olan ihbar süresi kapsamında gazetede çalışmaya devam etmesinde ısrar ediyor.

İsmail Erel/22.08.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın