Biden'nin Bilgisizliği

Biden'nin Bilgisizliği

ABD/USA Amerikanın aslı sahipleri Kızıl derelileri katletmişti

Hadsiz soykırım kararına art arda tepkiler;

 Reddediyoruz!

ABD Başkanı Joe Biden,1915 Olayları'na ilişkin "soykırım" ifadesini kullandı.

Biden'in bu skandal kararına Türkiye'den tepkiler geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, hesabından yaptığı paylaşımda, “Sözcükler tarihi değiştiremez, yeniden yazamaz. Tarihimiz hakkında kimseden ders alacak değiliz. Siyasi fırsatçılık barış ve adalete karşı en büyük ihanettir. Tek dayanağı popülizm olan bu açıklamayı tümüyle reddediyoruz.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamasının ardından Biden’a tepkiler art arda gelemeye devam etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Hakikati sunmaya devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün sözde “Ermeni soykırımı” yalanına ve siyasi hesaplarla bu iftiraya arka çıkanlara karşı hakikatleri savunmaya devam edeceklerini bildirmişti. Dünya ve özellikle ABD basınında bugün yer alan haberlerde ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını resmen sözde “soykırım” olarak tanımaya hazırlandığı belirtilmişti. Wall Street Journal, New York Times ve Washington Post gazetelerine konuşan yetkililere göre Biden, 1915 olaylarının anma günü olan 24 Nisan’da yapacağı açıklamada, sözde “soykırım” ifadesini kullanabileceği bildirilmişti.

Dışişleri Bakanlığı; ABD’nin açıklamasının hiçbir değeri yok

Dışişleri Bakanlığı;”Tarihi konularda hüküm vermeye ne hukuken ne ahlaken yetkisi bulunan ABD Başkanı’nın açıklamasının hiçbir değeri bulunmamaktadır”

Meclis Başkanı Şentop; Herhangi bir hukuki temeli yok

Ankara ise, konuyla ilgili bugün 2021’de neyin değiştiğini merak ettiklerini belirtti.

HER YIL TAZELEN İDDİALAR. CİLTON,"TARİHÇİLERİN İŞİ BU",DEMİŞTİ.

Soykırım nitelemesi için hukuki hiçbir şart olmadığını bildiren TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “ABD’nin 2021'de alacağı siyasi tutum, değişikliğin özde değil yalnızca yeni yönetimin tavrında olduğunu ortaya koyacak” dedi.

ABD Başkanı Biden'ın 1915 olayları için soykırım ifadesini kullanacağı iddiasına ilişkin Şentop, “Olduğu takdirde siyasi açıklama olarak kalacaktır. Herhangi bir hukuki temeli yoktur” diye konuştu.

İbrahim Kalın: Bu açıklama, Türkiye ve Ermenistan arasında normalleşme çabalarına da zarar verecektir. 

"Tarihi gerçekleri çarpıtarak yeni husumet tohumları ekmeye çalışan radikal Ermeni lobilerin baskısıyla ABD Başkanı Joe Biden’in 1915 olayları hakkında yaptığı talihsiz açıklama, Türkiye Cumhuriyeti açısından yok hükmündedir. Kötü niyetli ve tek gündemi ülkemize düşmanlık olan çevrelerin iftiralarını yansıtan söz konusu açıklamayı şiddetle reddediyor ve kınıyoruz."

AMERİKA,KIZILDERELERİNİ  KATLETTİ ve JAPONYA'YA ATIĞI ATOM BOMBASI UNUTULMUŞ DEĞİLDİR.

Açıklamada ortaya atılan sözde “soykırım” iddiası uluslararası hukukun talep ettiği dayanaklardan ve bilimsel kanıtlardan yoksundur. Tarihi olaylar tarihçiler tarafından araştırılmalıdır. Tarihi gerçekleri siyasi konjonktürün dar çıkarları belirleyemez.

Nitekim Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan,1915 olaylarını araştırmak için ortak tarih komisyonu kurulması çağrısı yaptığında, tarihi bir meseleyi siyasetin ve kötü niyetli çevrelerin gölgesinden kurtarmak istemiştir. Hakikatin belgelerle ortaya çıkmasından korkanlar bu çağrıya cevap verememiştir. ABD Başkanı bu gerçekleri görmezden gelip adil olmayan bir tutum sergilemiştir.

(Bu arada,Türkiye Hahambaşılığı Vakfı,resmi Twitter hesabından paylaştığı mesajda şu ifadelere yer verdi;

"I. Dünya Savaşının trajik şartlarında büyük felaket sonucu hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerinin anıldığı bu acı günde, Patrik Sn. Maşalyan’ın acıların politik amaçlara alet edilmemesi ifadesini destekliyor, Sayın Cumhurbaşka nımızın “ortak tarih komisyonu” fikrine katılıyoruz." (...)

Ülkemiz ve milletimiz bir arada yaşama kültürü konusunda tarihin en önemli örneğini temsil eden bir medeniyete mensuptur. Türkiye Cumhuriyeti bu nedenle hiçbir tarihi gerçeklikle yüzleşmekten kaçınmamaktadır. Birinci Dünya Savaşında yaşanan kayıplar, bu coğrafyanın ortak acılarını temsil etmektedir. Ancak terör ve düşmanlıktan başka bir şey üretmeyen radikal Ermeni lobilerin aklıyla hareket etmek tarihi bir hatadır."

ABD Başkanı'nın mesnetsiz iddialara dayanan açıklaması, Türkiye ve Ermenistan arasında normalleşme çabalarına da zarar verecektir.

BÜTÜN TV ve GAZETELERDE TEPKİ YAĞİYOR.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milleti, tüm kurumlarıyla ve tüm fertleriyle ülkemize yönelik yürütülen istismar,yalan ve iftira kampanyalarına asla prim vermeyecektir. ABD Başkanı'nı Türkiye-ABD ilişkilerinde derin yaralar açacak bu talihsiz açıklamasını düzeltmeye, adil olmaya ve bölgesel barışa hizmet edecek bir tutum sergilemeye davet ediyoruz.

Tarihi gerçekleri saptıranlara karşı Türkiye her zaman hakkı ve hakikati güçlü bir şekilde savunmaya devam edecektir.

Sözcü Çelik; Hiçbir suretle kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz.(kına yakmaya lüzümyok."Bu yalanları kabul etmek mümkün değildir." şeklinde olmalı.yHy)

AK Parti Sözcüsü Çelik;”ABD Başkanı Biden'ın, 1915 yılında Osmanlı Devleti’nde yaşanan olaylar hakkında tarihi ve hukuki dayanaklardan yoksun ve asılsız iddiaları esas alan açıklamasını hiçbir suretle kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz.”

TÜRKİYE'DEKİ TÜRK TEBEASI ERMENİLER'DE,BU SİYASI OYUNLARDAN RAHATSIZ.

TÜRKİYE ve TÜRK DOSLARINDAN TEPKİ GELDİ.ALMAN MEDYASINDA

YeniyurtHaber.24.04.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın