Berlin'de göçmen

Berlin'de göçmen

Berlin'in hedefi,kamuda çalışan göçmen kökenlilerin oranını yüzde 35’e

BERLİN'DE GÖÇMEN DEVRİMİ

Berlin,kamu sektöründe çalışan göçmen kökenli(asıllı)lerin oranının artması için harekete geçti.

Berlin'in hedefi,kamuda çalışan göçmen kökenlilerin oranını yüzde 35'e yükseltmek

Almanya'da göçmenler her alanda dış(tecrit)lanırken, Berlin Eyaleti'nden örnek bir adım geldi. Eyalet, kamu sektöründe yüzde 35 göçmen kotasını yürürlüğe koymak istiyor.

Berlin'de hükümet partileri, hazırlanan yasa tasarısı üzerinde anlaştı.

Tasarının yasalaşıp eylül ayında yürürlüğe girmesi öngörülüyor. Yasa ile eyalet, eyalet bünyesinde görevlendireceği personelin yüzde 35'inin göçmen asıllı olmasına mecbur bırakılacak.

ŞU AN SADECE YÜZDE 12
Yeni Tasarıda, "Kamuda görevli olan göçmen kökenli insanların oranının Berlin nüfusuna orantılı hale getirilmesi" ibaresi yer alıyor.

Başşehirde her üç kişiden biri göçmen kökenli ve Türk nüfusu bu şehirde oldukça yoğun. Nüfusun üçte biri göçmen asıllı sahip olduğu için, kamuda görevli kişilerin de en az yüzde 35'inin göçmen kökene sahip olması gerekiyor. Yapılan araştırmaya göre halen kamudaki göçmen kökenlilerin oranı sadece yüzde 12.
ENGELLERE KARŞI
"KOTA ŞART" Berlin Uyum Senatörü Katarina Niewiedzial ikinci veya üçüncü nesil insanların artık sürekli engellerle karşı karşıya kalmaktan bıktığını belirterek, bu kotanın şart olduğunu dile getirdi. Buna göre bundan böyle iş başvurularında göçmen kökenli olmak, artı puan olarak kabul edilecek. Niewiedzial bunun "katı bir kota" olmadığını, ama amacın düzenli olarak kamuda görevli göçmen kökenlilerin oranını artırmak olduğunu söyledi.

TOSUN'DAN AL HABERİ


Murat Tosun./Berlin. 19.01.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın