Bavyera'da İslam Din Dersi

Bavyera'da İslam Din Dersi

Ordokos, ve diğer Hristiyan dersleri olunca

BAVYERA EYALETİ'NDE İSLÂM DERSİNE ONAYBavyera’da İslam dersi resmiyet kazandı

Almanya'nın Bavyera eyaletinde hükûmet tarafından bir süre önce alınan İslâm din derslerinin okullarda zorunlu seçmeli ders olarak okutulma kararı, Meclis'in onayından geçerek resmiyet kazandı.

Daha önce pilot proje olarak yürütülen İslam din dersleri,gelecek eğitim yılından itibaren 364 okulun müfredatına alınacak.

AfD ve  YEŞİLLER DEN İTİRAZ

Meclis'teki oylamada aşırı sağcı AfD'nin yanı sıra Yeşiller'in de "İslam vurgusu yapılarak yeni bir etik dersine gerek olmadığı" görüşü paylaşılarak karşı oy kullanması dikkati çekti.

İlk ve orta öğrenimdeki Müslüman öğrenciler, 12 yıldır pilot proje olarak yürütülen İslam din dersini 2021/22 öğretim yılından itibaren din ve etik derslerinin yerine seçme imkânına kavuştu. Din ve etik dersleri zorunlu müfredat kapsamında olduğundan öğrenciler tarafından seçilmesi durumunda İslâm din dersi de zorunlu hale geldi. İlk etapta 364 okulda verilecek derslerden eyaletteki yaklaşık 160 bin Müslüman ilk ve orta öğrenim öğrencisinin yararlanacağı duyuruldu. İlerleyen zamanda okul sayısının giderek artırılacağı kaydedBavyera’da İslam dersi resmiyet kazandıildi.

ALMANYA'DA YETİŞMİŞ ÖĞRETMEN LER
Almanca okutulacak İslâm din dersi, istisnasız Almanya'da yetişmiş kadrolu öğretmenler ve pedagoglar tarafından verilmesi karara bağlandı. İçerik olarak İslam din bilgisinin yanı sıra genel ahlak ve diğer dünya dinleri hakkında da öğrenim verileceği belirtildi. Derslere dahil olmak isteyen Müslüman cemaat kuruluşlarının talebi yerine getirilmemişti. İslam dersleri, ilk başlarda seçmeli olarak Türkiye’den gelen öğretmenler tarafından Türkçe verilmiş ancak daha sonra iptal edilerek 2009 yılından itibaren pilot proje kapsamında sadece Almanca olarak uygulanmaya başlanmıştı. Son düzenlemeyle derslerin Almanya'da yetişmiş kadrolu öğretmenler tarafından Almanca olarak verilmesi zorunlu hale gelmiş oldu.

HABER TÜRK ve ALMAN(Radyo vb.) BASININDA DA YER ALTI.

ÖTE YANDA HAZIMSIZLIKDin dersi hazımsızlığı

DİN DERSİ HAZIMSIZLIĞI

Bavyera Eyaleti, okullarda din dersi vermeyi mecliste yapılan oylama ile kabul etmişti.

 Oylamadan bir gün sonra Bavyera Anayasa Mahkemesi nezdinde İslam dersine dava açıldı.

Davayı Münihli Pedagog Ernst Günther Krause,Bavyera Zihin Özgürlüğü Birliği ve Giordano Bruno Vakfı açtı. Davacılar, dersin anayasal olarak ön koşulları yerine getirmediğini ileri sürdü. Irkçı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) de İslam din dersine dava açacağını duyurmuştu. Davacılar din dersinin okullarda verilmesinin anayasaya aykırı olduğunu iddia ediyor.
MÜSLÜMANLARA DERS DAVETİ

Karara göre eyaletteki 364 okulda İslam din dersi verilecek. Eyalette 160 bin Müslüman öğrenci bulunuyor. Ders, 2009'dan beri pilot proje olarak okutuluyordu. Bavyera Uyum Sorumlusu Gudrun Brendel Fischer dersi överek, "Müslümanların uyumu için bu bir mihenk taşı" dedi. Brendel Fischer, Müslüman çocukları dersten yararlanmaya davet etti. 

YILLARDAN BERİ BENZER TARTİŞMALAR


İlay Sakaoğlu.Mustafa Akba/Münih.08.07.2021

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın