Başörtülü Polis

Başörtülü Polis

Başörtülü polis neden olmasın

BAŞÖRTÜLÜ/TESETTÜRLÜ POLİSBaşörtülü polis neden olmasın

Hollanda Polis Teşkilatı'nın Ayrımcılıkla Mücadele Koordinatörü Renswoude, "Ayrımcı imajı yıkmak, kutuplaşmayı önlemek için başörtülü polise izin verelim" dedi.

Hollanda Polis Teşkilatı Ayrımcılık ve Irkçılıkla Mücadele Ulusal Koordinatörü Johan van Renswoude, polis memurlarının görev sırasında başörtüsü veya diğer dini semboller kullanabilmesinin mümkün hale getirilmesi gerektiğini belirtti. Utrecht Polis Teşkilatı'nda komiser de olan van Renswoude, "Bu şekilde polis teşkilatının herkese ait bir teşkilat olduğunu gerçek manada göstermiş oluruz" diye konuştu.
TEKDÜZELİK TARAFSIZLIĞA ENGEL
KOMİSER, "Günümüzün çok çeşitli ve kutuplaşan toplumunda bu tekdüzelik birçok grubun gözünde tarafsız değil ve hükümet otoritesinin çok daha az kabul gören bir göstergesidir. Polis teşkilatının tarafsızlığının güçlendirilmesi tam da bu zamanda çok önemli" dedi. NRC gazetesine röportaj veren van Renswoude, nihai kararı siyasetçiler verse bile, polis teşkilatının pozisyon belirlemesi gereğine dikkat çekti.


MAHKEMEYE RAĞMEN YASAK

HOLLANDA'da bir polis memurunun görev başında dini semboller taşımasına veya giymesine izin verilmiyor. 2017'de Rotterdam kentinde görev yapan Sarah İzat isimli polise, görev sırasında başörtüsü yasağı getirilmişti. Kadın polis, ayrımcılık iddiasıyla konuyu Hollanda İnsan Hakları Komisyonu'na taşımıştı. Komisyon durumu "Ayrımcılık" olarak nitelemişti, ancak yasak kalkmamıştı. 
DİLAN HANIM KARŞI ÇIKIYOR

TEBRİKLER DİLAN YEŞİLGÖZ
HOLLANDA  Adalet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz, mart ayında Meclis'e yazdığı mektupta, polis üniformasının tartışmaya açık olmadığını, polisin devletin bir temsilcisi olarak tamamen tarafsız olması gerektiğini savundu. Hollanda Ayrımcılık ve Irkçılıkla Mücadele Ulusal Koordinatörü Rabin Baldewsingh ise 2 ay önce, hükümetin tarafsızlık argümanına katılmadığını bildirip, "Polisin dini semboller kullanması, hükümetin profesyonelliğini ve tarafsızlığını azaltmaz" dedi.

YeniyurtHaber/Hvadis nerede;Yeniyurt Orda/03.11.2022

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın