Başbakan NSU'u çözmeden gidiyor

Başbakan NSU'u çözmeden gidiyor

NSU dosyasını hal edecekti

BAŞBAKAN MERKEL,SÖZ VERMİŞTİ,NSU'UDOSYASINI HAL EDECEKTINSU’yu çözmeden gidiyor

Almanya Başbakanı Merkel, siyasete veda etmeye hazırlanıyor. Görev süresi resmen sona eren ve yeni hükümet kurulana kadar başbakanlığı sürecek olan Merkel, NSU'yu çözemeden çekiliyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel 23 Şubat 2012'de Türkleri hedef alan ırkçı NSU terörü kapsamında işlenen cinayetleri çözme sözü vermişti. Bu sözün üzerinden neredeyse 10 yıl geçti, ancak Başbakan Merkel sözünü yerine getirmeden siyasete veda edecek. Merkel, cinayetlerin sonuna kadar üzerine gitmeye söz vermişti.
HANAU SALDIRISI DA ENGELLENEMEDİ
SEKİZİ Türk 9 esnafın ve bir polisin kurban gittiği cinayetlerin çözüleceğine dair söz veren Merkel, NSU cinayetlerini her ne pahasına olursa olsun çözeceğini söylediği gibi, bir daha asla böyle bir olayın yaşanmayacağını belirtmişti. Ancak NSU kördüğümü çözülemediği gibi, Hanau şehrinde 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir saldırı yaşandı.


MERKEL SÖZ VERMİŞTİ,ANCAK...

Başbakan Angela Merkel, NSU kurbanları anısına 2012'de düzenlenen anma töreninde şöyle konuşmuştu;"Başbakan olarak söz veriyorum;Cinayetleri aydınlatmak, perde arkasındaki isimleri ortaya çıkartıp suçlulara hak ettikleri cezayı vermek için elimizden geleni yapacağız. Böyle bir şeyin yaşanmaması için hukuk devletinin imkanları dahilinde her şeyin yapılması da söz konusu."


BİZİ UMUTLANDIRMIŞTI
NSU kurbanlarının aileleri ise konunun araştırılmamasına tepkili. Öldürülen Süleyman Taşköprü'nün ailesi, "Biz karardan memnun değiliz. Konu bizim için bitmiş değil" dedi.

NSU'nun bilinen ilk kurbanı olan Enver Şimşek'in kızı Semiya Şimşek ise yaptığı açıklamada, "Babamın neden öldürüldüğünü öğrenmek istiyorum. Hangi kriterlere göre seçildi? Hepsi tesadüf müydü? Bana göre bu iş bitmedi. Bunu unutmamalıyız" diye konuştu.

TAM 10 YIL GEÇTİNSU'nun bilinen üç üyesi Beate Zschaepe, Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt idi. NSU terör örgütü 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmüş, gizli servis, yakalanmamaları için polis ve savcılığı engellemişti. Örgütün varlığı, 4 Kasım 2011 tarihinde bir banka soygununa karışan Mundlos ve Böhnhardt'ın ölü ele geçirildiği karavanda bulunan silahlarla ortaya çıkmıştı. Bugün, NSU skandalının patlak vermesinin 10. yıldönümü.

PERDE ARKASINDA KİM VAR
DORTMUND'DA öldürülen Mehmet Kubaşık'ın kızı da, özellikle güvenlik birimlerine ateş püskürdü. Kubaşık, "Ben hala babamın ölümünden kimin sorumlu olduğunu bilmek istiyorum. Konu, kimin ateş edip etmediği değil. Asıl soru, kim destekledi, kimler yardımcı oldu ve başka katiller olup olmadığı. Ben NSU'ya daha kimlerin yardım ettiğini öğrenmek istiyorum" dedi.

Kubaşık, "Yüzde yüz bir aydınlanma olmadığı ve en azından aydınlatmaya çalışılmadığı sürece bu konu benim için bitmeyecek" diye konuştu.

İsmail Erel  /  Metehan Yeniyurt.05.11.2021

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın