Başbakan,hepsi bizim çocuklarımız

Başbakan,hepsi bizim çocuklarımız

Mannheim şehrinde polise yönelik saldırıya da değinen Başbakan Scholz

BAŞBAKAN,ANKTE TEPKİ GÖSTERDİHepsi bizim çocuklarımız

Başbakan Scholz, kamu televizyonu WDR'in milli takımla ilgili yaptığı ankete tepki gösterdi. Başbakan, milli formayı giyen her oyuncunun Alman olduğunu söyledi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Milli Futbol Takımı'nda çok fazla göçmen kökenli olduğu yönündeki tepkileri ve buna neden olan anketi Federal Meclis'te eleştirdi. Scholz, milli takım forması giyen herkesin Alman olduğunu söyledi ve "Hepsi bizim çocuklarımız" diyerek, milli takımda daha fazla "Beyaz Alman" olmasını isteyenlere cevap verdi.
ÖZGÜRLÜĞE SALDIRANIN DÜŞMANIYIM
Mannheim şehrinde polise yönelik saldırıya da değinen Başbakan Scholz, "Ülkemizde herkesin, başkalarından korkmadan yaşayabilmesi gerekiyor. Bu, hukuk devletimizin temel vaadidir. Özgürlüğümüze saldıran ve barışımızı bozan biri, beni, federal hükümeti ve hukuk devletimizi en kararlı düşmanı olarak karşısında bulur" şeklinde konuştu.
BARIŞIMIZI BOZAN KORKSUN
Polise yönelik saldırının terör saldırısı olduğunu ifade eden Scholz, "Terörün amacı her zaman korku yaratmaktır. Bizi sindirip kendi dünya görüşünü dayatmak, özgürlüğümüzü kısıtlamak ister. Özgürlükler olmadan demokrasi olmaz. Almanya'da özgürlük ve barış içinde yaşamak isteyenler değil, özgürlüğümüze saldıranlar ve barışımızı bozanlar korkmalı" dedi.


BİZİ BÖLDÜRMEYECEĞİZ
Almanya'da 20 milyondan fazla göçmen kökenli vatandaşın yaşadığını söyleyen Scholz, "Onlar komşularımız, iş arkadaşlarımız, okul arkadaşlarımız ve dostlarımız. Mannheim'daki kanlı saldırıdan dolayı dehşete düştüler ve sarsıldılar. Onlar da sıklıkla hedef alınıyorlar ve şiddetle karşı karşıya kalıyorlar. En önemlisi, onlar toplumumuzun bir parçası. Bizi böldürmeyeceğiz" mesajı verdi.
TERÖRÜ YÜCELTEN SINIRDIŞI EDİLİR
Scholz, "Terörizmi yücelten herkes, tüm değerlerimize karşı gelir ve sınır dışı edilmelidir" dedi.

Bir polisi öldürenin de en sert cezaya çarptırılması gerektiğini ifade eden Başbakan, "Politikacıları, belediye başkanlarını, meclis üyelerini veya ilçe başkanlarını tehdit veya hakaret eden, yani şehirlerimizde ve kasabalarımızda halkımızın refahı için çalışan kadınları ve erkekleri hedef alanlar, daha sert cezalandırılmalıdır" diye konuştu. Scholz, suçluların ve tehdit unsuru olan kişilerin Suriye ve Afganistan'a da sınır dışı edilmelerini mümkün kılmak için çalıştıklarını aktardı.

Mustafa Akbaba/07.6.2024

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın