Bakanlardan Uyarı

Bakanlardan Uyarı

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti'nde 9 Ekim günü gerçekleşen eyalet

ALMAN BAKANLARDAN  UYARI GELDİBakanlardan provokasyon uyarısı

Almanya'nın doğu eyaletlerinin içişleri bakanları, halkı protesto gösterilerini sahiplenen aşırı sağcılara karşı uyardı.

HALKI KORKUTMAK İSTİYORLAR. EYLEMLERİ MEŞRU DEĞİL

GÖSTERİLERİ BENİMSİYORLAR
ALMANYA'da enerji fiyatları, hayat pahalılığı ve enflasyonu protesto etmek için halk sokaklara dökülünce içişleri bakanları, aşırı sağcılar konusunda uyardı. Protesto gösterilerini aşırı sağcıların düzenleyip benimsediğini ifade eden Thüringen Eyaleti İçişleri Bakanı Georg Maier, "Halkı korkutmak istiyorlar. Bu gösteriler, meşru protesto değil, hükümeti ve demokrasimizi küçümseyen gösteriler" dedi.
İDEOLOJİ YAYMAK İSTİYORLAR
Brandenburg Eyaleti İçişleri Bakanı Michael Stübgen (CDU), "Protestoların aşırılıkçı bağlantıları olan aktörler tarafından ideolojilerini yaymak için kullanılacağı" tehlikesine dikkat çekti. Bakan Stübgen, "Aşırılık yanlılarının sizi sömürmesine izin vermeyin" dedi. Ülkenin doğu eyaletleri içişleri bakanları aşırılık yanlılarına dikkat çeken ortak bir bildiriye de imza attı. 

ÖTE YANDA,HANOFER'DE  İMZKoalisyon için imzalar atıldıALAR ATILDI

KOALİSYON İÇİN ANLAŞTILAR

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti'nde 9 Ekim günü gerçekleşen eyalet seçiminin ardından Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller Partisi, koalisyon hükümeti için uzlaştı ve koalisyon sözleşmesini imzaladı.

Atılan imzanın ardından bugün 2013'ten bu yana başbakanlık görevini yürüten Stephan Weil, yeniden başbakan seçilecek. Weil, başbakanlığının ilk dönemi olan 2013-2017 yılları arasında da Yeşiller ile ortaklık yapmıştı.

İlyay Öğuz Yeniyurt/08.11.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın