Avrupa tarihinde bir ilk yaşandı

Avrupa tarihinde bir ilk yaşandı

İskoçya'ya Müslüman başbakan

AVRUPA TARİHİNDE BİR İLK YAŞANDİ       İskoçya’ya Müslüman başbakan

İŞKOÇLARDA HEMŞİNLİLER GİBİ TULUM ÇALAR (Yeniyurt)

Avrupa tarihinde bir ilk yaşandı. İskoçya'da başbakanlık koltuğuna Pakistan asıllı Müslüman Hamza Yusuf oturdu.

Yusuf, bağımsızlık sözü verdi

İskoçya Bölgesel Başbakanı ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) Genel Başkanı Nicola Sturgeon'ın başbakanlık ve parti genel başkanlığından istifa ermesiyle başlayan liderlik yarışını Pakistan asıllı Müslüman Hamza Yusuf kazandı. Yusuf, SNP üyeleri tarafından 13 gün süren oylama sonrası önce partinin başına geçti, ardından dün İskoçya Bölgesel Başbakanı seçildi.

BAĞIMSIZLIK SÖZÜ VERDİ
İskoçya'nın Glasgow şehrinde doğan Pakistan asıllı 37 yaşındaki Yusuf, İskoç Özerk Parlamentosu Holyrood'da dün yapılan oylama sonrası Başbakan ilan edildi. İlk Müslüman İskoçya Bölgesel Başbakanı olan Yusuf, öncelikle partisiyle ekip halinde İskoçya'ya bağımsızlık getirmeye kararlı olduğunu söyledi. Yusuf, "Ulusumuz için bağımsızlık sağlama ortak hedefimizdir" dedi.
SÖZLERİ İLE DİKKAT ÇEKTİ

HALKININ bağımsızlığa her zamankinden daha fazla ihtiyacının olduğunu vurgulayan Yusuf, "Biz bunu sağlayacak nesil olacağız" sözleri ile dikkat çekti. Hükümette Sağlık ve Sosyal Hizmet Bakanlığı yürüten Hamza Yusuf, Maliye ve Ekonomi Bakanı Kate Forbes ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ash Regan ile girdiği seçim yarışından galip çıkmayı başardı.

 HAMZA YUSUF KİMDİR? 
1985 yılında Glasgow'da doğan Yusuf, 1960'larda İskoçya'ya yerleşen Pakistanlı bir ailenin oğlu. Siyaset bilimi öğrenimi görüp derece ile mezun olan Yusuf, 25 yaşında milletvekili seçildi. Yusuf son 10 yılda, SNP içinde Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanı, Ulaştırma ve Adalar Bakanı, son olarak da Sağlık ve Sosyal Hizmet Bakanı görevlerini aldı. Yusuf, siyasi kariyeri boyunca, eşitlik ve insan haklarına kendini adamış politikacı görüntüsü çizdi, sosyal adaletin güçlü savunucusu oldu.

Alpaslan Düven/29.03.2023

 

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın