Avrupa'da Korona Tepkileri

Avrupa'da Korona  Tepkileri

Koronavirüs kısıtlamalarına karşı düzenlenen gösteriler

KORONA UYGULAMASINA TEPKİLER DEVAM EDİYOR

Koronavirüs uygulamalarına karşı düzenlenen gösteriler Avrupa'nın birçok ülkesine sıçrarken, bazı ülkelerde polisle göstericiler arasında arbedeler yaşandı.

Salgın kısıtlamalarına karşı gösteriler Avrupa'daki birçok ülkeye sıçradı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) kısıtlamalarına karşı düzenlenen gösteriler Avrupa'nın birçok ülkesine sıçrarken, bazı ülkelerde polisle göstericiler arasında arbedeler de yaşanmaya başladı.

Hollanda, Belçika, Slovenya,Çekya, Avusturya, Macaristan ve Bulgaristan, geçen hafta kısıtlamalara karşı gösterilerin düzenlendiği ülkelerin başında geliyor.

Hollanda'da sokağa çıkma kısıtlamasının ikinci haftasında protestolar, polisin sıkı önlemlerine rağmen 31 Ocak Pazar günü de devam etti. Amsterdam'daki Müzeler Meydanı'nda toplanan yüzlerce gösterici, kısıtlamaların bir an önce sonlandırılmasını istedi.

İzinsiz gösteride polis kalabalığa sık sık dağılmaları uyarısında bulunurken, göstericilerin alanı terk etmemesi üzerine polis ses bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.

MACARİSATAN(Hunen)

Hollanda'da sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı ilk haftada çıkan şiddet olayları sonucu 350’ye yakın kişi tutuklanırken, protesto ve yağmaların son 25-30 yıldaki en ciddi şiddet olayları olduğu açıklandı. Gösterilerde bir koronavirüs test merkezine de zarar veren göstericiler, çevredeki araçları ve motosikletleri de ateşe verdi.

Göstericilerin mağazaların camlarını kırarak yağmalamaya başlaması üzerine Amsterdam’daki işletmeler de vitrinlerini tahta plaka ve beton bloklarla kapattı.

Hollanda’da Aralık 2020'den beri market, fırın ve eczaneler dışındaki tüm mağaza ve dükkanlar kapalı tutulurken, hükümet 9 Şubat’a kadar uygulanmak üzere 21.00-04.30 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasını da yürürlüğe koydu.

KURZ'A TEPKİ

Avusturya'nın başkenti Viyana'da da Covid-19 kısıtlamalarına karşı bir grup, gösterilerin yasak olmasına rağmen pazar günü sokağa çıkarken, polis göstericilerin yürüyüş yapmasına izin vermedi.

Başşehrin önemli caddelerinden Ringstrasse'yi trafiğe kapatan göstericiler, üzerinde “Aşı zorunlu luğuna hayır” ve “Senin (başbakan) kurallarından bıktık” yazılı pankartlar açtı. Göstericilerin yürümesini önlemek için barikatlar oluşturan polis ile göstericiler arasında zaman zaman gerginlikler de yaşanırken, emniyet güçlerinin 2 binden fazla göstericiye cezai işlem uyguladığı, 32 göstericiyi de gözaltına aldığı bildirildi.

 HOLLANDA; Polis, göstericilere ses bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. 350 kişi tutuklanırken, yağmaların son 25-30 yıldaki en ciddi şiddet olayları olduğu açıklandı. İşletmeler vitrinlerini tahta plaka ve beton bloklarla kapattı.
 AVUSTURYABaşşehri Viyana'da Kovid-19 kısıtlamalarına karşı bir grup, gösterilerin yasak olmasına rağmen sokağa çıkarken, polis göstericilerin yürüyüş yapmasına izin vermedi. 5 bin kişinin katıldığı gösteri, aşırı sağcı grupların gövde gösterisine dönüştü.
 BELÇİKAAylardır devam eden kısıtlamaları protesto etmek isteyen en az 300 kişi gözaltına alındı.
 BULGARİSTANSalgın nedeniyle Kasım 2020'de kapatılan restoran, bar, disko ve gece kulübü çalışanları Sağlık Bakanı Angelov'un istifasını istedi.

 SLOVENYAYüzlerce veli ve öğrenci, hükümetin okulların kapalı kalması yönünde aldığı karara tepki gösterdi.

DÜNYA MEDYASINDA YER ALAN PROTESTOLAR.BİR ÇOK İŞ YERLERİ KAPANDI,İŞSİZLİK ÇOĞALDI.

HALK,MİLLET BIKTI USANDI BU YASAKLARDAN.BIRAKIN ÖLECEKLER(virüstan)ÖLSÜN!..

Haber;İHA /Metehan Sakaoğlu.03.02.2012

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın