Asıl Teçriti Yaşıyoruz

Asıl Teçriti Yaşıyoruz

Asıl ayrımcılığı sokakta yaşıyoruz

ASIL AYRIMCILIK(Teçrit) SOKATA YAŞIYORUZAsıl ayrımcılığı sokakta yaşıyoruz

DÜNYA'DA DİNÎ RAHİBELERDE TESETTÜRLÜDÜR

Avrupa'da iş başvurusunda ayrımcılığa uğradıkları resmi araştırmayla gözler önüne serilen başörtülü kadınlar; Asıl ırkçılığı, sokakta, otobüste yaşıyoruz. Laf atıyorlar, hakaret ediyorlar.

Almanya Uyum ve Göç Araştırmaları Merkezi, Hollanda'nın Utrecht, İngiltere'nin Oxford üniversiteleri geçtiğimiz günlerde yayınladıkları araştırmada Almanya ve Hollanda'da başörtülü kadınların iş başvurusunda ciddi ayrımcılığa uğradıklarını ortaya koydu. Önyargıları aşıp iş sahibi olabilmiş başörtülü kadınlar,basına asıl ayrımcılığın sokakta olduğunu anlattı ve başlarından geçen ırkçılık olaylarından örnekler verdi.
ALAYCI BAKIYORLAR

(BUNLARDA  TÜRKİYELİLER,YEMEKTELER)
Hastabakıcı olarak çalışan Elif Yurtten, "İş hayatımdan ziyade günlük yaşamımda ırkçı ve ayrımcı muamelelerle karşılaşıyorum. Bu bazen kötü ve alaycı bir bakış, bazen sözlü hakaret oluyor. Almanya'da doğdum, büyüdüm, okudum, mesleğimi elime aldım. Kabul görmüyoruz. Başörtülü kuzenlerim satış temsilcisi olarak çalışmak istedi, ancak başörtülerini çıkartmaları istendi. Bu artık yaşanmamalı" dedi.

ÖNYARGI ÜST SAFHADA

Pedagog olan Gülbeyaz Kılıç, "İlk görev yaptığım okulun müdür yardımcısı beni temizlikçi zannetti. Pedagog olduğumu söylediğimde yüzünde oluşan ifadeyi aklımdan çıkaramam. Dış görünüşe bakıp kimliğinizi sorguluyorlar. Özellikle toplu taşıma araçlarındaki bakışlar, yanlarından geçerken bazı insanlardan duyduğunuz hakaretler çok rahatsız edici" diye konuştu.

YÜZ İFADELERİ DEĞİŞİYOR
SOSYAL pedagog Meliha Bayrak, "Birçok eğitim merkezine iş başvurusunda bulundum. Ya cevap gelmiyordu ya da olumsuz yanıt alıyordum. Bir gün fotoğrafsız özgeçmişimi gönderdim ve arandım. Mülakata gittiğimde beni karşılayan kadının yüz ifadesi değişti. Görüşmede, iş için uygun olduğum söylendi ve başörtümü çıkarıp çıkaramayacağım soruldu. Çıkarmayacağımı söyleyince işe alınmadım" dedi.
PARMAKLA GÖSTERİP HAKARET EDİYORLAR
Eğitimci Hatice Demirtaş, "Alman okullarında ve kreşlerde engelli çocuklarla çalışıyorum. Altı yaşındaki kızım ve küçük oğlumla bebek arabasıyla giderken, bir Alman beni parmağıyla gösterip, "Aptal çocuklar mı doğurdun?" şeklinde herkesin içinde ağır hakarette bulundu. Bazı insanlar için isminiz, ten, saç renginiz değişikse bu ırkçılığa uğramaya sebep olabiliyor" diye görüş belirtti.

Fatih Yılmaz/YeniyurtHaber/2.8.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın