Arnavut Delikanlı

Arnavut Delikanlı

Arnavut genç polisi tuş etti

ARNAVUT GENÇ POLİSİ TUŞ ETTİ!Arnavut genç polisi tuş etti

Arnavut Fabjo Sula, Alman polisinin hakaretini videoya çekti, polis telefona el koydu. Sula, veri kayıt ortamı 'Cloud'da bulduğu görüntüyle polisi özür dilemek zorunda bıraktı.

SUÇU ANADİLDE KONUŞMAK
Hadise/Olay, 2020 sonbaharında yaşandı. O dönem Giessen kentinde yaşayan Arnavut genç Fabjo Sula (21), sesini duyuramadığı ve karakolun polis hakkındaki şikayetini kayıtlara geçmek istemediği için videoyu internete yüklediğini açıkladı. Ailesiyle sokak ortasında telefonda yüksek sesle Arnavutça konuştuğu için polisin yanına gelip kendisini ittiğini söyleyen genç, "Sonra da hakaret etti" diye konuştu.
TELEFONUNA EL KONULDU
CEP telefonunun kamerasını açtığını anlatan Fabjo Sula, "Bu memurun hiç hoşuna gitmedi. 'Telefonunu kapat' diye bağırdı. Ben de bana neden böyle davrandığını sordum. Ama o tavırlarını sürdürdü. Ben de telefonumu kapatmadım. Sonra da bana, 'Defol, yoksa kendimi kaybederim. Domuz ülkene geri dön' dedi. Ardından beni karakola götürdüler. Telefonu elimden alıp görüntüleri sildiler. Ben de şikayetçi olmak istedim" dedi.

ŞİKAYETİ KAYDA ALMADILAR
AYNI gün karakola gittiği gibi, bir hafta sonra da gidip şikayetçi olmak istediğini anlatan Arnavut genç, "Bana, 'Bir polis hakkında şikayetini almayız' cevabını verdiler. Ben de Arnavutluk'a döndükten sonra kendime yeni bir telefon aldım. İnternette kayıtlı videolar arasında bu videoyu görünce, polisin ismi dikkatimi çekti. Giessen Emniyet Müdürlüğü'nü aradım. Telefonda şikayetçi olamayacağımı söylediler" dedi.
ALMANYA'DA GÜNDEM OLDU
Defalarca videoyu polise gönderip başına gelenleri anlatmak istediğini açıklayan genç, sonunda görüntüleri internete yükleyerek sesini duyurabildi. Giessen Emniyet Müdürlüğü de polisi açıkça savunamadı. Böyle bir ırkçı tavrın kabul edilemez olduğu açıklandı, olaya savcılık el koydu. Olay dün Almanya'nın büyük medya kuruluşlarında geniş yankı buldu. Ancak savcılığın polise ciddi ceza öngörmesi beklenmiyor.

Kadir İnce/ 18.6.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın