Almanya'yı da korku sardı

Almanya'yı da korku sardı

İtalya,Fransa,Çin,Tayland,İran,Güristan,Yunanistan da kol gezen çinvirüsü...

Almanya'yı çin-virüs korkusu sardı.

Koronavirüsün etkisi altında olan Almanya acil önlemler paketi hazırladı. Ancak bazı eyaletler, uzmanların uyarılarına rağmen okulları kapatmakta direniyor

Almanya’nın virüs kumarı

Almanya, koronavirüs ile mücadelede yavaş hareket ediyor. Başbakan Angela Merkel, eyalet başbakanları ile bir araya gelip virüsle mücadele için bazı kararlar aldı. Ancak okulla rın ülke genelinde kapatılmasını kabul ettire medi. Eyaletler okulların kapatılması kararını bağımsız olarak vermek isteyince, ülkede tam bir kaos oluştu. Çoğu eyalette okullar kapatılırken, bazılarında eğitim sürüyor.

"BÜYÜK RİSKE GİRDİLER"
BAVYERA,Rheinland Pfalz, Hamburg,Thüringen,Kuzey Ren Vestfalya,Saarland, Schleswig Holstein,Bremen, Aşağı Saksonya,Baden Württemberg, Hessen eyaletleri tüm okulların kapatıldığını ve paskalya tatilinin sonuna kadar kapalı kalacağını duyurdu. Berlin'de de okulların kademeli olarak kapatılacağı açıklanırken, Saksonya okula gitme mecburiyeti olmadığını bildirdi. Okullar,eyaletlerdeki paskalya tatillerinin bittiği tarihe kadar kapalı kalacak.
"ÖNEMLİ OLAN İNSAN YAŞAMI"
BRANDENBURG, Mecklenburg Vorpommern ve Saksonya Anhalt eyaletleri ise okulları kapatmadı. Almanya böy lece okulları Türkiye ve diğer ülkeler gibi ülke genelinde kapatmayarak riske girdi. Bu gelişme halkın tepkisine neden oldu. Başbakan Merkel, "Burada, tıbbın ve bilimin henüz cevabını bilmediği bir sağlık sorunuyla karşı karşıyayız. Burada önemli olan insanların hayatının kurtarılması" dedi.

İKİ BÖLGE KARANTİNA ALTINA ALINDI
AVUSTURYA Başbakanı Sebastian Kurz, Paznauntal ile St. Anton bölgelerinin karantina altına alındığını duyurdu. Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemler çerçevesinde eczaneler ve süpermarketler hariç tüm dükkanlar, önümüzdeki hafta başından itibaren kapatılacak.

"HESSEN'İN TATİL İNADI KIRILDI"
HESSEN Eyaleti önce sadece Abitur sınavına hazırlanan öğrenciler için 16 Mart ile 20 Nisan arasında tatil kararı verdi. Diğer eyaletlerden ard arda gelen haberler Hessen'e de geri adım attırdı ve tüm okulların tatil edilmesi kararı çıktı. Reuters ajansı tatil kararı öncesi Hanau kentindeki eyaletin en büyük okulu Karl Rehbein Schule'ye giderek burada coğrafya öğretmeni Dinar Pamukcı ile görüştü.

Ajans, Dinar Pamukcı'nın hem boş sınıfta hem de ders verdiği esnada çekilen fotoğraflarını servise koydu. 
"HESSEN'İN TATİL İNADI KIRILDI"

*ALMANYA,KOMŞU ÜLKELERE SINIRLARI KAPPATI,SIKI KÖNROL LER GELDİ.

*ALMANYA İÇİŞLERİ BAKANI  SEEHOFER, TV.DE AÇIKLAMALAR DA BULUN DU.

*ALMAN VATANDAŞLARI,UCAKLA GERİ GELEBİLECEK.

HESSEN Eyaleti önce sadece Abitur sınavına hazırlanan öğrenciler için 16 Mart ile 20 Nisan arasında tatil kararı verdi. Diğer eyaletlerden ard arda gelen haberler Hessen'e de geri adım attırdı ve tüm okulların tatil edilmesi kararı çıktı. Reuters ajansı, tatil kararı öncesi Hanau kentindeki eyaletin en büyük okulu Karl Rehbein Schule'ye giderek burada coğrafya öğretmeni Dinar Pamukcı ile görüştü. Ajans, Dinar Pamukcı'nın hem boş sınıfta hem de ders verdiği esnada çekilen fotoğraflarını servise koydu. 

ÖTE YANDA,BAVYERA'DA BELEDİ YE (Kormunalwahl/Lanstagwahl) SEÇİMLERİ YAPILDI.

ALMANYA,İTALYA MAÇI İPTAL EDİLENLER ARASINDA.

* * *

İsmail Erel/Sabah Avrupa;Metehan Sakaoğlu/yhy/Münih.14-15.03.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın