Almanya Türk toplumu

Almanya Türk toplumu

Almanya Türk toplumu, iki ülke ilişkilerinin odağındadır!

ALMANYA/TÜRKİYE İLİŞKİLERİ  TAKTİRE ŞAYANDIR!

Hamburg'da STK temsilcileriyle bir araya gelen Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, "İki ülke arasındaki ilişkilerin odağında Almanya Türk toplumu vardır. Bu ilişkilere en büyük faydayı sağlayan sizlersiniz" dedi.Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Hamburg ziyareti kapsamında Hamburg Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher, Hamburg Başkonsolosu Emine Derya Kara ve Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileriyle bir araya geldi. Büyükelçi Şen ve Başkonsolos Kara’nın Hamburg Belediye Sarayı’nda Dr. Tschentscher ile yaptığı basına kapalı görüşmede, ikili ilişkiler ve Türk toplumunu ilgilendiren meselelerin ele alındığı açıklandı. Daha sonra Hamburg Başkonsolosluğu rezidansında STK temsilcileri ve basın mensuplarıyla bir araya gelen Şen, konuşmasında Almanya’daki Türk toplumunu ve iki ülke ilişkilerini değerlendirdi. Almanya’daki Türk toplumunun çok renkli ve farklı olduğunu söyleyen Şen, “60’lı yıllarda buraya iş gücü olarak gelen birinci nesille şimdiki nesiller arasında büyük farklılıklar var. Her geçen gün daha iyiye giden, işçilikten işverenliğe, bağımlı çalışmadan bağımsız çalışmaya evrilen, Alman toplumuna uyumla, yani; bilim çağına, eğitim ve okul sistemine uyumla birlikte farklı bir konumda olan bir toplum. Ama toplumlarda bu farklılaşma fazla belli olmuyor. Çoğunluk toplumunun bazı kesimlerinde hala birinci neslin imajı, aynı bakış, aynı beklenti var, hala aynı gözlükle bakıyorlar” dedi.

TÜRKİYE-ALMANYA İLİŞKİLERİNİN ODAĞI ALMANYA TÜRK TOPLUMUDUR
Türkiye-Almanya ilişkilerini de değerlendiren Büyükelçi Şen, "Türkiye'den baktığımız zaman Almanya'yı dost bir ülke, bir müttefik olarak görüyoruz. Ayrıca Almanya ile çok yakın ekonomik-ticari ilişkilere sahibiz ve Almanya en büyük dış ticaret ortağımız. Bu ekonomik-ticari ilişkilerin odağında oturan, bu ilişkilere en çok fayda sağlayan ise Almanya Türk toplumudur. Zira sizler sayesinde, Türkiye’dekiler Alman ürünlerini tanıdı ve yine Almalar da sizler sayesinde burada Türk ürünlerini tanıdı. 3,5 milyonu bulan Almanya’daki Türklerin ithalat ve ihracatta büyük rolü olduğuna inanıyoruz" şeklinde konuştu.

HER DEVLETLET'İN(ALMANYA/TÜRKİYE)

Her iki ülkenin karşılıklı yatırım ilişkileri olduğuna da vurgu yapan Şen, Türkiye’nin Almanya’ya yönelik özellikle makine ve makine parçaları ihracatı, otomotiv ve otomotiv parçaları ihracatının önemli yer tuttuğuna da dikkat çekti. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB/EG) tam üyeliği sürecinde Almanya’nın rolünü değerlendiren Şen, "Schröder-Fischer hükümeti döneminde Türkiye’nin AB’ye üyeliği konusunda Almanya en büyük destekçiydi. Ama maalesef Merkel-Sarkozy ikilisinin Türkiye’nin AB üyeliğini istemediklerini açıklamalarıyla birlikte Türkiye’nin AB’den uzaklaşma süreci başladı. AB'ye üyeliğimizde Almanya’nın önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz. Almanya’yı, bizi bu süreçte desteklemesi yönünde sürekli teşvik etmeye çalışıyoruz” dedi.

BÜYÜKELÇİ ŞEN, DİJİTALLEŞME SİSTEMİNE SAHİP OLAN GÜÇLÜ BİR HİZMET ALTYAPIMIZ VAR
Almanya’da Türkiye’nin halen 13 başkonsolosluğu olduğunu ve Kassel başkonsolosluğunun da
açılma çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Büyükelçi Şen, "Türkiye Cumhuriyeti'nin temsilcileri olarak elimizden geldiğince hizmet vermeye çalışıyoruz.

BURDAKİ TÜRKLER,TÜRKİYE'NİN BİR ELÇİSİ SAYILIR

Diyasporası büyük olup da onlara hizmet veren devletlerle karşılaştırdığımızda bizler, açık arayla daha iyi olduğumuzu görüyor, buna inanıyoruz. Biz, dijitalleşmiş sisteme sahip olan, dünyada az sayıdaki başkonsolosluklardan birine sahibiz. Eksiklerimiz mutlaka vardır. Bunları da sizlerle istişare ederek, sizlerin talep ve önerilerinizi değerlendirerek tamamlamaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Erdal Altuntaş / Nebahat Uzun Hmburg/YeniyurtHaber/29.11.2022

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın