Almanya kepenkleri kapatıyor

Almanya kepenkleri kapatıyor

Almanya'da 1 Kasım'da başlayıp ilk etapta 30 Kasım tarihine kadar geçerli

Almanya yine kepenk indiriyorVe Almanya yine kepenk indiriyor: 3. dalga korkusu

3. DALGA KORKUSU SARDI.

Koronavirüste ikinci dalganın ağır vurduğu Almanya, vaka ve buna paralel olarak ölenlerin sayısının artması üzerine,ikinci kez kepenk indirmeye hazırlanıyor. Hedef, 3. dalgayı önlemek olmalı.

ALMANYA'DA KORONA TEDBİRLERİ...

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in aslında her ne pahasına olursa olsun engellemeye çalıştığı kapatmanın, Noel'den hemen sonra gerçekleşeceği belirtiliyor.

Almanya'da 1 Kasım'da başlayıp ilk etapta 30 Kasım tarihine kadar geçerli olan kısmi kapatmanın faydalı olmasına rağmen istenen gerilemeyi sağlamadığı için, Noel'den sonra tüm dükkanların kapatılması ve sokağa çıkma kısıtlamaları gündeme geldi.

BİR VEYA İKİ HAFTA
BAŞBAKAN Merkel'in 27 Aralık'tan itibaren geçerli olmak üzere ya 3 Ocak'a ya da iki hafta süreyle 10 Ocak tarihine kadar sert tedbirlerin uygulamaya konulmasını istediği belirtiliyor. Başbakan Merkel'in CDU milletvekillerine dönük yaptığı konuşmada, "Herkes artık sağlık personelinin durumu yerine, Noel'de satılan sıcak kırmızı şarabı konuşmaya başladı" diyerek, durumun vahametini anlattığı öğrenildi.

KIŞI ATLATAMAYIZ
KONUŞMASINDA şimdiye kadar alınan tedbirlerle vaka sayısını düşüremediklerini ifade eden Merkel, "Bu şekilde kışı atlatamayız" dedi. Merkel, Noel sonrası sert tedbirlerle ilgili kararın Noel öncesinde alınması gerektiğini de vurguladı. Hükümetin birçok kararı eyaletlerle birlikte almak zorunda olduğundan bu konunun Noel öncesinde yapılacak toplantıda ele alınıp kararlaştırılması bekleniyor.

ALIŞTIRMAYA BAŞLADILAR
ANCAK,ilk açıklamalar, kapatma geleceği yönünde. Almanya'nın nüfus bakımından en büyük eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nin Başbakanı Armin Laschet, "Ülke genelinde kısıtlama gelebilir" açıklamasıyla insanları bu fikre alıştırmaya başlarken, birçok siyasi daha açıklamalarda bulundu. Planlara göre mart ayında olduğu gibi süpermarketler hariç tüm işyerlerinin ve dükkanların kapatılması öngörülüyor.

OKULLAR DA GÜNDEMDE...
HÜKÜMET,bu çerçevede okulları da kapatmayı düşünüyor. Okulların kapatılmasıyla birlikte koronavirüsün yayılmasının daha fazla yavaşlayacağı öngörülüyor. Ancak,bazı eyaletlerin tam anlamıyla bir kısıtlamayı kabul etmedikleri belirtildi. Birçok hastane, Noel döneminde tedbirlerin gevşetilmesine itiraz ederken, kararın gözden geçirilmesini istedi.

...VE DE...

ALMANYA'DA KORKUTAN TAPLO. Memleket/Ülkenin tamamı riskli bölge oldu.

Almanya'da corona virüs vaka sayısındaki artış nedeniyle ülkenin tamamı riskli bölge ilan edildi. Almanya'nın 16 eyaletinin tamamında bir hafta içinde 50 vaka sayısının aşılması halinde yerleşim yerinin riskli bölge olarak ilan edilmesi kuralı ülke genelinde aşıldı.

Almanya'da korkutan tablo: Ülkenin tamamı riskli bölge oldu

Almanya'nın 16 eyaletinin tamamında 50 vaka sayısının aşılması ile ülkenin tamamı yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınına karşı riskli bölge ilan edildi.

O KURAL ÜLKENİN TAMAMINDA AŞILDI

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının ikinci dalgasıyla mücadele eden Almanya'da, ülkenin geneli riskli bölge haline geldi. Almanya'da salgına karşı verilen mücadelede oluşturulan 100 bin nüfuslu bir yerleşim yerinde bir hafta içinde 50 vaka sayısının aşılması halinde yerleşim yerinin riskli bölge olarak ilan edilmesi kuralı ülke genelinde aşıldı. En az vakanın görüldüğü Schleswig-Holstein eyaletinde dahi son 24 saat içinde yeni vakaların tespit edilmesi ile 50 vaka aşıldı. Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, 16 eyaleti bulunan Almanya'nın 15 eyaletinde korona virüs salgının artış kaydettiği, Saarland eyaletinde küçük bir düşüş yaşanmasına rağmen ülke genelinde 50 yeni vaka sayısının ortalama 153,5 civarında seyrettiği açıklandı.

Robert Koch Enstitüsüne göre, son 24 saat içinde ülke genelinde 12 bin 332 yeni vaka tespit edildi. Son 24 saatte 147 kişinin hayatını kaybettiği ülkede, toplam hayatını kaybedenlerin sayısı ise 18 bin 919'ye ulaştı. Almanya'da salgının başlangıcından bu yana 1 milyon 183 bin 654 kişiye virüs bulaştığı açıklanırken, şu anda 301 bin 435 aktif hasta bulunduğu belirtildi.
Öte yandan ülke genelinde 863 bin 300 kişinin de iyileştiği belirtild

ALMANYA'DA CORONA-19 TEDBİRLERİ DEVAM EDİYOR.

Haber;Murat Tosun/ İHA/ Düzenleyen;YeniyurtHaber,München,Berlin.09.12.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın